Zemřel Krzysztof Penderecki – v roce 2018 dirigoval na MHF Leoše Janáčka

Ve věku 86 let po dlouhé nemoci zemřel významný polský hudební skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, který je považován za jednoho z klíčových představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století. Jak na tuto velkou osobnost vzpomíná ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek?

„Krzysztof Penderecki přijel poprvé do Ostravy před deseti lety, aby na našem festivalu uvedl ve světové premiéře své „Čínské písně“. Skladbu komponoval na německý text a bylo podmínku, aby sólista němčinu dobře ovládal. Doporučil jsem K. Pendereckému, se kterým jsme se do té doby osobně neznali, Vladimíra Chmela. Skladatel byl nadšen, a tak i další provedení v Polsku a Německu zpíval V. Chmelo. Samozřejmě jsme věnovali tehdy už světově uznávanému skladateli maximální pozornost, ale pamatuji si, že byl velmi skromný a nevyžadoval žádnou zvláštní péči. S velkou chutí vypil po koncertě pivo. Marek Prášil jej pak vezl ihned po koncertě do Krakowa, kde jej manželé Penderečtí pozvali do své vily na kávu a domácí buchty.

Druhá vzpomínka směřuje do Waršavy na koncert k Mistrovým 80. narozeninám.Dirigoval tehdy ikonickou skladbu jeho posledního skladatelského období „Sedm bran Jeruzaléma“, jejíž českou premiéru provedla pod taktovkou Dr. Otakara Trhlíka Janáčkova filharmonie Ostrava jednak v Ostravě a jednak v Praze ve Španělském sále Pražského hradu. Bylo to tehdy pro nás, organizátory, nesmírně náročné… Ale zpět do Waršavy. Po koncertě nekonečná, skutečně tříhodinová fronta gratulantů. K. Pendereci dostával obrazy, sochy, objemné knihy a další artefakty. Konečně jsem přišel na řadu s naší moravskou slivovicí. Pendereckému se rozzářila očička a slíbil, že se do Ostravy ještě vrátí.

 

Svůj slib splnil v roce svých  85. narozenin a Ostrava byla opět svědkem světové premiéry. Tentokrát jeho „Dvojkoncertu pro housle, violu a orchestr“. Sólové party přednesl prezident festivalu Ivan Ženatý a Kristina Fialová, tentokrát Mistr dirigoval Janáčkovu filharmonii Ostrava. Po koncertě se konalo velice milé a přátelské setkání a autor i dirigent v jedné osobě byl nesmírně spokojen, pln energie a dokonce jsme začali spřádat další možné společné plány. K jejich realizaci ale už nedojde. Mám pocit, že všechna ta velká pozornost, která mu byla věnována, společenské povinnosti atp., mu ukrádaly čas na komponování a na dirigování, kterému se v poledních letech stále více věnoval. Pro mne v paměti zůstane jako sympatický, skromný, ke svému okolí se vždy velmi vlídně chovající člověk.“

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka