Renaud Capuçon

Renaud Capuçon se narodil v Chambéry roku 1976 a studoval na Konzervatoři National Supérieur de Musique v Paříži spolu s Gérardem Poulettem a Védou Reynoldsovou. Pokračoval ve studiích u Thomase Brandise v Berlíně a pak u Isaaca Sterna. V roce 1998 jej Claudio Abbado vybral jako Konzertmeistera Jugendorchestru Gustava Mahlera, kde mu bylo umožněno zdokonalit své hudební vzdělání s Pierre Boulezem, Seiji Ozawou, Daniel Barenboimem a Franz Welser-Moestem. V roce 2000 byl jmenován „Vycházející hvězdou“ a „Nejlepším novým umělcem roku“ ve Victoires de la Musique a v roce 2005, „Sólovým instrumentalistou roku“. Roku 2006 získal ocenění SACEM Georges Enesco.

Renaud Capuçon spolupracuje s mnoha velkými dirigenty a některými z nejprestižnějších orchestrů: Berlínskou filharmonií s Bernardem Haitinkem, Davidem Robertsonem a Matthiasem Pintscherem; DSO Berlín s Robinem Ticciatim; Leipzig Gewandhaus Orchester s Kurt Masurem; Drážďanská Staatskapelle s Danielem Hardingem; WDR Kolín nad Rýnem s Jukkou Pekkou Saraste; Bamberský symfonický orchestr s Jonathanem Nottem; berlínská Staatskapelle s Antonia Papanou; Wiener Symphoniker s Philippem Jordanem; Orchestre de Paris s Wolfgangem Sawallishem, Christophem Eschenbachem, Paavo Jarvim a Danielem Hardingem; orchestr National de France s Daniele Gattim a Valery Gergievem; Radio France Philharmonic s Myung-Whun Chung; Komorní orchestr Evropy se Semyonem Bychkovem a Yannickem Nezet-Séguinem; Philharmonia orchestra s Jurajem Valculhou; Královská filharmonie s Karlem Dutoitem; Petrohradský Mariinsky orchestr s Valery Gergievem; Moskevský státní akademický symfonický orchestr s Vladimirem Yurowskym; Rotterdamskou filharmonii s Yannickem Nézet-Séguinem; Zurich Tonhalle orchestra s Lionel Bringuierem; Orchester de la Suisse Romande a Symfonie de Lucerne s Jamesem Gaffiganem; Švédský rozhlasový orchestr s Danielem Hardingem; Oslo filharmonie s J.P Sarastetem; Rome’s Santa Cecilia Orchestra se Semyonem Bychkovem; RAI Turín s Jurajem Valculhou; New York Philharmonic a Philadelphia Orchestra s Charlesem Dutoitem a Tuganem Sokhievem; Symfonický orchestr v Chicagu s Bernardem Haitinkem; Boston philharmonic s Christophem von Dohnanyim, Andris Nelsonsem a Alainem Altinogluem; Los Angeles Philharmonic s Gustavo Dudamelem, Andris Nelsonsem, Daniel Hardingem a Lionel Bringuierem; Soulská filharmonie s Myung-Whun Chungem; NHK Symphony se Stéphane Denève; Singapurská symfonie s Gustavem Dudamelem; Hongkongská filharmonie s Jaapem Van Zwedenem; a Izraelskou filharmonii.

Mezi hlavní body  sezóny 2017/18 patřilo evropské turné s Cameratou Salzburg, se kterou představili všech pět Mozartových houslových koncertů a vystoupení v berlínské Staatsoper, vystoupení s London Symphony Orchestra s Françoisem-Xavierem Rothem, další spolupráce: Vídeňská filharmonie s Robinem Ticciatim; Vienna Symphony a Stockholmská filharmonie s Alainem Altinogluem; Los Angeles Philharmonic s Matthiasem Pintscherem; Soulská filharmonie s Thierry Fischerem; Orchestre National de France a Scottish Chamber Orchestra s Emmanuel Krivine; Radio France Philharmonic a Royal Flemish Philharmonic s Lahavem Shanim.

Jakožto zanícený nadšenec komorní hudby pracuje s umělci jako Martha Argerich, Nicholas Angelich, Kit Armstrong, Khatia Buniatishvili, Frank Braley, Guillaume Bellom, Yefim Bronfman, Hélène Grimaud, Khatia and Marielle Labèque, Maria Joao Pires, Jean-Yves Thibaudet, Gérard Caussé, Yuri Bashmet, Myung-Whun Chung, Yo Yo Ma, Mischa Maisky, Truls Mork, Michael Pletnev. Spolu se svým bratrem Gautierem účinkvali na nejprestižnějších festivalech: Aix-en-Provence, Saint-Denis, La Roque d’Anthéron, Menton, Colmar, the Hollywood Bowl, Tanglewood, Gstaad, Lucerne, Lugano, Verbier, Salzburg, Rheingau, Bucharest’s Festival Enescu, Amsterdam a Granada…

Diskografie – label Erato: Mendelssohnova a Haydnova tria a Trojkoncert Beethovena s Marthou Argerich; Berlioz / Saint-Saëns / Milhaud / Ravel s Danielem Hardingem a Deutsche Kammerphilharmonie; Dutilleux L’Arbre des Songes s Radio France Philharmonic pod vedením Myung-Whun Chunga; Mendelssohnovy / Schumannovy koncerty s Mahler Chamber Orchestra a Danielem Hardingem; Mozartovy koncerty se Scottish Chamber Orchestra, Louis Langréem a Antoinem Tamestitem; komorní tvorbu Schuberta,  Ravela, Saint-Saënse, stejně jako sonáty, tria a kvartety Brahmse s Nicholasem Angelichem, s bratrem Gautierem a Gérardem Caussem; Beethovenovy a Korngoldovy koncerty s Rotterdam Philharmonic a Yannick Nézet-Seguinem; kompletní sonáty Beethovena s Frank Braley a kompletní sonáty Faurého s N. Angelich, G. Capuçonem, M. Dalberto, G. Caussé a Ebene kvartetem. Mezi další nahrávky patří koncerty Brahmse a Berga s Vídeňskou filharmonií a Danielem Hardingem; Saint-Saëns s Radio France Philharmonic a Lionelem Bringuierem; L’Histoire de Babar-Poulenc / Debussy / Ridout s Laurence Ferrarim a Jérôme Ducrosem; Jeho první „best of“ box set složen z 3 CD s názvem „Violon Roi“ a mapuje na nich svou kariéru; recitál s Khatiou Buniatishvili (Frank-Grieg-Dvořák). Mezi nejnovějšími: CD z Lalovy Symphonie Espagnole, Bruchova prvního koncertu a Sarasateho  cikánských melodií; CD současných koncertů Rihma, Dusapina a Montovaniho, který byl nominován v kategorii nejlepší nahrávka na Victoires de le Musique a Echo cenu 2017; a disk sonát a trií od Debussyho vydána v říjnu 2017 s Betrandem Chamayou, Gérardem Caussém, Emmanuel Pahudem, Marie-Pierre Langlamet a Edgarem Moreau, a dále Bartókovy houslové koncerty 1 a 2 s London Symphony Orchestra a François-Xavier Rothem.

Renaud Capuçon hraje na nástroj Guarneri del Gesu „Panette“ (1737), který patřil Isaacu Sternovi.

Byl jmenován Chevalier v Ordre National du Mérite v červnu 2011 a Chevalier de la Legion d’honneur v březnu 2016. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Aix Easter Festival a Sommets musicaux de Gstaad. Je také profesorem houslí na Haute Ecole de Musique v Lausanne. V únoru 2018 založil „Lausanne Soloists“- nový smyčcový ensámbl.