Publikum v sálech, nový prezident a česká i světová interpretační špička – takový byl letošní ročník Janáčkova festivalu

Jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů vážné hudby – Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka – vstoupil včerejším závěrečným koncertem do svého finále. Vystoupení vynikající sopranistky a slezské rodačky Kateřiny Kněžíkové v hukvaldské oboře symbolicky završilo pětitýdenní festivalové putování po šesti městech Moravskoslezského kraje. V koncertních sálech i pod širým nebem se představily desítky umělců z celého světa. Během čtrnácti festivalových akcí si diváci mohli užít nejen klasický repertoár, ale také jazz, folklor, hudební monodrama nebo workshopy pro děti. Festival poprvé představil mistrovský kurz vedený klavíristou Ivo Kahánkem, rezidenčním umělcem festivalu. Po tomto ročníku má Janáčkův festival také nového prezidenta – dirigenta Tomáše Netopila. Nejdůležitější ale bylo, že si na festival našly cestu stovky návštěvníků z celého kraje, kteří navzdory všem komplikacím vytvořili skvělou festivalovou atmosféru.

„Když jsme na konci května festival zahajovali, měli jsme pouze mlhavou představu o tom, jak to všechno zvládneme. Byli jsme první u nás, kdo se po několikaměsíční přestávce rozhodl uspořádat kulturní akci takového rozsahu s diváky v sálech. Dnes už mohu říct, že se nám naše tvrdohlavost vyplatila. Tento ročník už sice zůstane ovlivněn opatřeními, která znemožnila příjezd některých umělců od nás i ze zahraničí a omezila kapacity sálů, ale i přesto se zařadí mezi ty úspěšné. I tak si na koncerty našly cestu stovky diváků, vytvořili atmosféru, která umělcům i nám po mnoho měsíců tak chyběla a dokázali, že kultura je pro naše životy důležitá a nezastupitelná,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

Mezi festivalové vrcholy patří koncert Tomáše Netopila, a to nejen proto, že na něm přímo na podiu převzal prezidentskou štafetu festivalu od houslisty Ivana Ženatého. Jeho provedení VI. symfonie Antonína Dvořáka sklidilo od publika dlouhotrvající potlesk ve stoje. Výjimečné bylo rovněž provedení II. symfonie Jeana Sibelia dirigentky Kristiiny Posky (oba koncerty hrála Janáčkova filharmonie Ostrava) a jedinečné opavské vystoupení houslisty Kristófa Barátiho se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Ainārse Rubiķise. Již 4. ročník Dnů slezských varhan pak potěšil všechny milovníky chrámové hudby.

„Děkujeme všem divákům, partnerům, sponzorům a umělcům za tento ročník a těšíme se na další,“ říká Jaromír Javůrek.

 

Festival v číslech:

1 – první hudební festival v ČR po covidové pauze s živým publikem v sálech
6 – festival se letos konal v šesti městech MS kraje: Ostravě, Opavě, Ludgeřovicích, Kravařích, Frýdku-Místku a Hukvaldech
12 – z tolika zemí světa pocházeli interpreti letošního festivalu
14 – tolik festivalových akcí se letos uskutečnilo
49 – počet interpretů, kteří letos vystoupili na MHFLJ 2021