ZAHAJOVACÍ KONCERT

21. 5. -pondělí 
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Česká filharmonie patří k našim národním symbolům a Janáčkova Sinfonietta vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže, a tak bude vstup do festivalu vskutku impozantní.

KONCERT VÍTĚZNÝCH A OCENĚNÝCH PRACÍ GENERACE 2017 – SOUTĚŽE MLADÝCH SKLADATELŮ DO TŘICETI LET

22. 5. – úterý
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 17:00

Mnozí vítězové a účastníci prestižní mezinárodní skladatelské soutěže GENERACE jsou dnes již úspěšní a uznávaní autoři. Slyšet díla nastupující skladatelské generace v podání jejich vrstevníků rozhodně stojí za to.

SYMFONICKÝ KONCERT

23. 5. – středa  
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Po letech se na festivalové pódium vrací, a to se svým bývalým orchestrem, Christian Arming, který si v Ostravě odbyl svůj šéfovský křest. Světová klavírní legenda přednese sólový part Rachmaninova populárního klavírního koncertu, zatímco první novodobé ostravské provedení Čajkovského 3. symfonie bude pro mnohé příjemným překvapením.

LITURGICKÝ KONCERT

25. 5. -pátek
Kravaře, kostel sv. Bartoloměje v 19:00

Krása liturgické hudby mistrů 18. století v autentické interpretaci vyplní jedinečné prostory neogotického kostela sv. Bartoloměje svou pokorou, krásou a vznešeností.

VARHANNÍ KONCERT

26. 5. – sobota
Ludgeřovice, kostel sv. Mikuláše v 18:00

Britský varhaník si pro svou festivalovou premiéru zvolil velmi osobitý a zajímavý program, v němž se mistři německého baroka a čeští skladatelé XX. století setkají na chvíli v ludgeřovickém chrámu.

HOUSLOVÝ RECITÁL

27. 5. -neděle
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Recitál Juliana Rachlina, jehož slavný dědeček v 50. letech v Ostravě dirigoval, volně navazuje svým programem na loňský recitál Ivana Ženatého. Za klavír usedne jeden z nejvyhledávanějších klavírních partnerů současné Evropy Itamar Golan, kterého jsme v Ostravě již slyšeli s klarinetistkou Sharon Kam.

BALETNÍ VEČER

29. 5. 2018 – úterý
GONG, Ostrava Vítkovice

Balet Národního divadla Praha se vrací po mimořádném úspěchu festivalového představení „Sólo pro tři“ v roce 2015 s novou inscenací jedinečného Petra Zusky. Jedním z hudebních tvůrců představení je slezský bard Jarek Nohavica.

KOMORNÍ KONCERT

30. 5. – středa
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 19:00

Na Janáčkově festivalu postupně uvádíme české komorní soubory nesoucí jména našich skladatelů. Patří k nim i vynikající Sukovo kvarteto. Navíc si pro svou festivalovou premiéru připravilo krásný program přístupný pro všechny posluchače.

SYMFONICKÝ KONCERT

31. 5. – čtvrtek 
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Poprvé uvítáme v Ostravě a na Janáčkově festivalu první litevský symfonický orchestr. Je pro nás velkou radostí a ctí, že litevští hosté nastudovali na přání festivalu skladby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Jejich provedení nejpopulárnější symfonie P. I. Čajkovského se určitě zařadí k silným zážitkům letošního festivalu.

PROKLETÍ MILENCI

1. 6. – pátek
Hrad Hukvaldy – motta v 18:00

Renesanční madrigaly a barokní vokální skladby nás dodnes uchvacují nejen svými hudebními nápady, melodiemi a harmoniemi, ale zároveň svými poetickými i dramatickými texty. Hosté dnešního koncertu se interpretací těchto děl dlouhodobě zabývají a patří ve svém oboru ke špičce.

OPERNÍ PŘEDSTAVENÍ

2. 6. – sobota
Hukvaldská obora – amfiteátr v 18:00

Málokterá opera patří do krásného prostředí hukvaldské obory tak jako Příhody lišky Bystroušky hukvaldského rodáka Leoše Janáčka. Humor, nadsázka, úžasný společný svět lidí a zvířat osloví malé i dospělé diváky.

JAZZOVÝ PODVEČER

3. 6. – neděle
Ostrava, Hornické muzeum – Landek park v 17:00

Na festivalu již vystoupili špičkoví představitelé české jazzové scény. Tu slovenskou představí letos skvělý soubor Bratislava Hot Serenaders. Jistě všichni budeme zvědavi na roli Milana Lasici.

KLAVÍRNÍ RECITÁL

4. 6. – pondělí
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Jeden z nejžádanějších světových klavíristů současnosti přijíždí poprvé do Ostravy, aby předvedl své interpretační mistrovství, připomněl výročí vzniku státu Izrael a vzdal hold Leoši Janáčkovi.

SYMFONICKÝ KONCERT

5. 6. – úterý
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Ostrava má nově svůj „orchestr mladých“ – Ostrava Youth Orchestra, který představíme v roce 2019. Katowice mají skvělý akademický orchestr, jehož koncertem začíná volná festivalová řada představující mladé symfonické orchestry. Rozhodně nejde o „školní“ orchestry, ale o plnohodnotná symfonická tělesa, která navíc hrají s plným nasazením, zápalem a vysokou profesionalitou.

SBOROVÝ KONCERT

8. 6. – pátek
Hrad Hukvaldy – motta v 18:00

Sborový zpěv patří neodmyslitelně k historii české hudby a svými tématy a texty i k historii české státnosti. Skladby pro mužské sbory mají své výsadní postavení a pražský Hlahol či brněnský Moravan se staly legendami. Tou největší a stále živou legendou je ale Pěvecké sdružení moravských učitelů, které jako jediný mužský sbor kontinuálně od svého založení interpretuje skladby Leoše Janáčka.

ITALSKÉ HUDEBNÍ NOKTURNO

9. 6. – sobota
Hrad Hukvaldy – motta v 18:00

Obliba hudebních nokturn se traduje již několik století. Jejich tradici jsme obnovili před dvěma lety v Hukvaldech a budeme v ní pokračovat letos s vítězkou Interpretační soutěže Pražského jara a skvělým barokním souborem. Hudba italského baroka bude mezi středověkými zdmi hradu Hukvaldy znít jistě krásně.

SYMFONICKÝ KONCERT

10. 6. – neděle
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Legenda současné polské hudby Krzystof Penderecki přijíždí na festival podruhé, aby poprvé stanul před Janáčkovou filharmonií. Maestro nejen nastuduje skladbu našeho Leoše Janáčka a uvede svého milovaného Beethovena, ale také doprovodí prezidenta našeho festivalu Ivana Ženatého a mladou violistku Kristinu Fialovou.

POCTA SLOVANSKÉ DUŠI

11. 6. – pondělí
Opava, kostel sv. Václava v 19:00

Skvělý slovinský vokální soubor bude mít svou festivalovou premiéru s nádherným a originálním slovanským programem. Od renesance se vydáme až do současnosti, z Balkánu do Ruska, Polska i k nám do Čech a na Moravu.

SYMFONICKÝ KONCERT

13. 6. – středa
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Legendární orchestr z Mozartova Salzburku konečně v Ostravě! S nádherným, stylovým programem a vynikajícím sólistou, který hraje jen s těmi nejlepšími (Kremer, Abbado, Harnocourt, Honeck…)!

KOMORNÍ KONCERT

13. 6. – středa
Frýdek Místek – Národní dům v 19:00

Ryze český program z děl 18., 19. a 20 století zazní v místeckém Národním domě v podání výjimečných představitelů mladé české interpretační generace.

KONCERT VÍTĚZŮ 23. ROČNÍKU MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE LEOŠE JANÁČKA V BRNĚ

14. 6. – čtvrtek
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 18:00

Poprvé se v Ostravě na Janáčkově festivalu představí vítězové prestižní Janáčkovy soutěže, která již získala světové renomé. Klavír a varhany, Janáček a svět, Brno a Ostrava v jednom večeru. Janáčkova hudba nás všechny opravdu spojuje.

SYMFONICKÝ KONCERT

16. 6. – sobota
Hukvaldská obora – amfiteátr v 17:00

I sto třicet let po své premiéře patří Čajkovského „Pátá“ k nejoblíbenějším světovým symfoniím. Totéž platí o Mendelssohnově koncertě, který je jen o čtyřicet čtyři let starší. Jihokorejský orchestr se tedy ve své festivalovém debutu předvede v typickém evropském repertoáru.

NEDĚLNÍ MATINÉ S BRUNCHEM

17. 6. – neděle
Ostrava, Vítkovický zámek v 10:00

Po mimořádném úspěchu talk show Jiřího Vejvody pokračuje festival v nově vznikající řadě s vynikajícím znalcem Janáčkovy tvorby a života Jiřím Zahrádkou, který navíc dokáže složitou osobnost hukvaldského rodáka skvěle přiblížit úplně všem.

DECHOVÁ HARMONIE

19. 6. – úterý
Ostrava, kostel sv. Václava v 19:00

Podruhé se na festivalu setkáváme s dechovou harmonií, která přednese skvělá a reprezentativní díla světového repertoáru pro toto specifické obsazení. Je to mimořádná festivalová událost, kterou si rozhodně nenechejte ujít.

VARHANNÍ RECITÁL S HOSTEM

20. 6. – středa
Rychaltice, kostel sv. Mikuláše v 18:00

Nádherný kostel sv. Mikuláše, ze kterého malý Janáček „ukradl“ tympány a varhany, na něž hrál, má dodnes nezapomenutelné kouzlo. Biblické písně Janáčkova staršího přítele Antonína Dvořáka vyzní v tomto prostředí s mimořádnou intenzitou.

KOMORNÍ KONCERT

21. 6. – čtvrtek
Hlučín, Červený kostel v 19:00

Hlučín se stává pravidelným místem konání festivalových koncertů. V krásném inspirativním prostředí vedle nestárnoucích skladeb vídeňských klasiků zazní strhující Trio Bedřicha Smetany, které patří ke klenotům světové komorní hudby. To vše v podání špičkových českých umělců.

HARFOVÝ RECITÁL

22. 6. – pátek
Starý Bohumín, Pod zeleným dubem v 19:00

Královna královského nástroje a nyní i autorka harfových verzí symfonických skladeb. To je Jana Boušková, která se na festivalu nepředstavuje poprvé. Secesní sál ve Starém Bohumíně bude zvuku její harfy určitě slušet.

SYMFONICKÝ KONCERT

23. 6. – sobota
Hukvaldská obora – amfiteátr v 18:00

Lidové inspirace v dílech českého a slovenského klasika a neuvěřitelný příběh „čarodějnice“ ze slováckého pomezí zaznějí v téměř autentickém prostředí hukvaldské obory.

BALADA PRO BANDITU

24. 6. – neděle
Hukvaldská obora – amfiteátr v 17:00

Již jedenáctý rok se hraje v brněnském Divadle Husa na provázku skvělá inscenace hry dvojice Miloš Štědroň – Milan Uhde Balada pro banditu. Autoři souhlasili s úpravou hudební složky inscenace pro Jihočeskou filharmonii. A v této verzi ji uvádíme v Hukvaldské oboře.

KOMORNÍ KONCERT

27. 6. – středa
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 19:00

Josef Páleníček byl nejen vynikajícím klavíristou, ale také skladatelem a osobním přítelem Bohuslava Martinů. Právě on byl posledním českým hudebníkem, který smrtelně nemocného autora navštívil a jeho dnes uváděné Variace přivezl ze Švýcarska domů.

OPERNÍ GALA

30. 6. 2018
Hukvaldská obora, Hukvaldy

Závěrečný koncert – slavné árie z českých oper

Letošní festival věnovaný stému výročí československé státnosti otevřel koncert z české tvorby a nejinak tomu bude i v jeho závěru. Krásné árie českých oper zaznějí v podání dnes již světového pěvce Adama Plachetky, který si jako hosta pozval do Janáčkova rodiště mladou sopranistku Evu Hornyákovou. Navíc budeme mít možnost opět se setkat s dirigentským uměním Roberta Jindry.

FESTIVALOVÝ EPILOG NA POČEST 164. VÝROČÍ NAROZENÍ LEOŠE JANÁČKA

1. 7. – neděle
Hukvaldy, rodná škola Leoše Janáčka v 15:00

Nový formát festivalu umožňuje do programu zařadit také komorní slavnost v Janáčkově hukvaldské rodné škole. Janáčkovo Mládí bude společně se skladbou českého autora současnosti symbolicky festival každoročně uzavírat.

DOPROVODNÝ PROGRAM FESTIVALU:

Koncerty

12. 6. Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 15:00
Koncert vítězů mezinárodní interpretační soutěže pro Bohemia Ostrava
ve spolupráci s Janáčkovou konzervatoří v Ostravě

15. 6. – 17. 6. Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě
Showcase – představujeme mladé české interprety
ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem Praha a Janáčkovou konzervatoří v Ostravě

Více informací bude zveřejněno na www.mhflj.cz a www.jko.cz

 

Výstavy

17. 5. – 31. 5. Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě
„To nejlepší z Marhulky“
Výstava prací žáků výtvarného oboru
ZUŠ Eduarda Marhuly, Ostrava-Mariánské Hory

21. 5. – 30. 6. Ostrava, Dům kultury města Ostravy – vstupní vestibul
Výstava obrazů Mikalojuse Konstantinase Čiurlionise
ve spolupráci s velvyslanectvím Litvy v České republice

 

Festivalová divadelní představení

ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským
Ostrava, Divadlo Antonína Dvořáka v 18:30

  • 30. 5. Ludwig Minkus Don Quijote / balet
  • 1. 6. Dmitrij Šostakovič Lady Macbeth Mcenského újezdu / opera
  • 2. 6. Sergej Prokofjev Popelka / balet
  • 5. 6. Dmitrij Šostakovič Lady Macbeth Mcenského újezdu / opera
  • 6. 6. Giuseppe Verdi La Traviata / opera
  • 12. 6. Sergej Prokofjev Popelka / balet
  • 15. 6. Christoph W. Gluck Ifigenie v Aulidě / opera
  • 17. 6. Giuseppe Verdi La Traviata / opera
  • 25. 6. Gioacchino Rossini Lazebník sevillský!!! / opera