Nikolay Alexeev

Dirigent 

Zástupce uměleckého ředitele filharmonie

Lidový umělec Ruské federace

Vítěz Mezinárodní soutěže Nadace Herberta von Karajana

Laureát Státní ceny Estonské republiky

 

Biografie

Nikolay Alexeev – Lidový ruský umělec, zástupce uměleckého ředitele Petrohradské filharmonie absolvoval Sborovou vysokou školu pojmenovanou po skladateli M. I. Glinkovi a Leningradskou konzervatoř, kde studoval sborové dirigování u A. Mikhailova a operní a symfonické dirigování u M. Jansonse. Kreativní činnosti hudebníka, laureáta mezinárodní soutěže jako Nadace Herberta vod Karajana (Západní Berlín, 1982), V. Talicha (Praha, 1985) a Min-Ona (Tokio, 1985) jsou velmi bohaté. Vedl například Záhřebský filharmonický orchestr, dirigoval Moskevský filharmonický orchestr, Balšoj Symfonický orchestr a Ruský národní orchestr. Pracoval s mnoha zahraničními orchestry jako Královský orchestr Concertgebouw, Rotterdamský filharmonický orchestr, Drážďanský, Stuttgardský a Copenhagenský filharmonický orchestr, Berlínský a Baltimorský symfonický orchestr, Liverpoolský Královský filharmonický orchestr, Skotský BBC symfonický orchestr a Nová Japonská filharmonie.

V letech 2001–2010 vedl Alexeev nejstarší orchestr baltských států – Estonský národní symfonický orchestr (za což byl oceněn Státní kulturní cenou Estonské republiky). V současnosti umělcovy koncertní činnosti zahrnují evropské země (Německo, Francie, Itálie, Velká Británie, Belgie, Nizozemí), Latinskou Ameriku, Japonsko a Spojené státy.

Od roku 2000 je Alexeev dirigentem Petrohradského filharmonického orchestru. Jeho repertoár se skládá z vídeňských klasiků, děl Čajkovského a Šostakoviče. Orchestr s Alexeevem provedl všechny Brahmsovy symfonie, práce Stravinského a Prokofjeva, Mahlerovu 8. symfonii, Schoenbergovu Gurre-Lieder a Messiaenovu Turangalilu. Dirigent pravidelně představuje publiku nové skladby, např. Tiščenkovu 2. a 5. Danteho symfonii, Slonimského 13. symfonii, Korolevovu Figure of Speech a Heretic, Korčmarovu Royal Chants stejně jako ruská premiéra 1. symfonie a Wunderbare Leiden Borisova-Ollase, Petrohradská premiéra Schedrinova Concerta Cantabile a Paganiniho 5. houslového koncertu zazněla na podiu s Alexeevem.

Alexeevův program na sezónu 2016/2017 zahrnoval spolupráci se Státním muzeem Hermitage. Jedním z předmětů bylo gospelové podobenství Marnotratného syna a provedení Rachmaninova Ostrova mrtvých s ukázkou stejnojmenného obrazu malíře Böcklina, stejně jako Rachmaninova 1. symfonie transformovaná do klavírní a orchestrální verze A. Warenbergem (který dříve přepsal 2. symfonii na Koncert pro klavír a orchestr č. 5) a cesta hudebním dílem Faustovým (Liszt, Wágner, Berlioz, Gounod a Slonimsky), nová filharmonická koncertní série věnována dílu Antonína Dvořáka, stejně jako událost Festivalu Arts Square – provedení Skrjabinova Promethea včetně světelné show skladatelových představ.