08 Led Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zveřejnil hvězdný program letošního ročníku
Z Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald se u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka stává Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Na skvělých tradicích vzniká nová kvalita, nová značka, nový rozměr, nový termín, ale stále dobrý a hlavně světový Leoš Janáček. Základní festivalovou osou jsou Hukvaldy a Ostrava – místa narození a úmrtí Leoše Janáčka a další města Moravskoslezského kraje. Programovou náplní festivalu je prezentace děl Leoše Janáčka na co nejvyšší umělecké úrovni a propagace české hudební tvorby jak současné, tak meziválečné. To vše v kontextu vývoje světové hudební kultury. 32 festivalových dní, 8 měst a 32 koncertů – to je nabídka letošního ročníku, ve kterém zazáří osobnosti jako například houslista Julian Rachlin, dirigenti Krzystof Penderecki a Christian Arming, pěvec Adam Plachetka, klavíristé Roman Rabinovich, Ivo Kahánek a Jan Simon, orchestry Camerata Salzburk a Litevský národní symfonický orchestr a další.
„Náš festival je pro diváky připraven. Letos rozměrnější než obvykle, naplněný mnoha nejrůznějšími koncerty, od intimních komorních provedení po velká symfonická. Mám radost z toho, že jsem mohl být při jejich dramaturgické a organizační přípravě, a je mi ctí, že v Ostravě mohu letos také dvakrát vystoupit – s Českou filharmonií a pod taktovkou Maestra Pendereckého.“
Ivan Ženatý
prezident MHF Leoše Janáčka
MHF Leoše Janáčka se koná za finanční podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva klutury ČR, Moravskoslezského kraje, obce Hukvaldy a dalších sponzorů a donátorů.
PROGRAM
ZAHAJOVACÍ KONCERT, na počest 100. výročí vzniku Československa, otevře festival uvedením české tvorby. Česká filharmonie patří k našim národním symbolům a Janáčkova Sinfonietta vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.
Festival nabídne celkem 8 symfonických koncertů, z nichž jmenujme například tyto:
LITEVSKÝ NÁRODNÍ SYMFONICKÝ ORCHESTR – Poprvé v Ostravě uvítáme první litevský symfonický orchestr. „Je pro nás ctí, že na přání festivalu nastudovali litevští hosté skladby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Jejich provedení nejpopulárnější symfonie P. I. Čajkovského se zařadí mezi nejsilnější zážitky festivalu,“ dodává ředitel festivalu Jaromír Javůrek.
JANÁČKOVA FILHARMONIE A KRZYSTOF PENDERECKI – Legenda současné polské hudby Krzystof Penderecki přijíždí na festival podruhé, aby poprvé stanul před Janáčkovou filharmonií. Maestro nejen nastudoval skladbu Leoše Janáčka a uvede svého milovaného Beethovena, ale také doprovodí prezidenta festivalu houslistu Ivana Ženatého s mladou violistkou Kristinou Fialovou.
CAMERATA SALZBURG A CLEMENS HAGEN – Legendární orchestr z Mozartova Salzburku konečně v Ostravě. Se stylovým programem a vynikajícím violoncellistou Clemensem Hagenem, který hraje jen s těmi nejlepšími.
JANÁČKOVA FILHARMONIE OSTRAVA, KUN-WOO PAIK A CHRISTIAN ARMING – Po letech se na festivalové pódium vrací, a to se svým bývalým orchestrem, Christian Arming, který si v Ostravě odbyl svůj šéfovský křest. Světová klavírní legenda přednese sólový part Rachmaninova populárního klavírního koncertu, zatímco první novodobé ostravské provedení Čajkovského 3. symfonie bude pro mnohé příjemným překvapením.
Mezi další výjimečné představení budou jistě patřit:
…A TO JSTE O JANÁČKOVI VĚDĚLI? – NEDĚLNÍ MATINÉ S BRUNCHEM – Po mimořádném úspěchu talk show Jiřího Vejvody pokračuje festival v nově vznikající řadě s vynikajícím znalcem Janáčkovy tvorby a života Jiřím Zahrádkou, který navíc dokáže složitou osobnost hukvaldského rodáka skvěle přiblížit úplně všem.
BALADA PRO BANDITU – Již 11. rok se hraje v brněnském divadle Husa na provázku skvělá inscenace hry dvojice Miloš Štědroň a Milan Uhde Balada pro banditu. Autoři souhlasili s úpravou hudební složky inscenace pro Jihočeskou filharmonii a v této verzi ji uvádíme v Hukvaldské oboře.
OPERNÍ PŘEDSTAVENÍ – Málokterá opera patří do krásného prostředí hukvaldské obory tak jako Příhody lišky Bystroušky hukvaldského rodáka Leoše Janáčka. Humor, nadsázka, úžasný společný svět lidí a zvířat osloví malé i dospělé diváky.
JAZZOVÝ PODVEČER – Na festivalu již vystoupili špičkoví představitelé české jazzové scény – tu slovenskou představí letos skvělý soubor Bratislava Hot Serenaders. V roli speciálního hosta bude Milan Lasica.
BALETNÍ VEČER – Balet Národního divadla Praha se vrací po mimořádném úspěchu festivalového představení „sólo pro tři“ v roce 2014 s novou inscenací jedinečného Petra Zusky. Jedním z hudebních tvůrců představení je slezský bard Jarek Nohavica.
ZÁVĚREČNÝ KONCERT nabídne krásné árie z českých oper, které zaznějí v podání dnes již světového pěvce Adama Plachetky, který si jako hosta pozval mladou sopranistku Evu Hornyákovou. Závěr festivalu ještě umocní dirigentské umění Roberta Jindry.
FESTIVAL V DATECH
Během 32 festivalových dní je v nabídce 32 koncertů:
8 Symfonických koncertů / 4 Komorní koncerty / 4 Recitály: klavírní, houslový, varhanní, harfový / 2 Vokální koncerty / 1 Baletní večer / 1 Sborový koncert / 1 Varhanní koncert / 1 Liturgický koncert / 1 Italské hudební nocturno / 1 Jazzový podvečer / 1 Operní představení / 1 Upravená hudební složka inscenace Balady pro banditu / 1 Dechová harmonie / 1 Árie ze 7 českých oper / 1 Nedělní matiné s brunchem / 1 Koncert vítězů 23. ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně / 1 Koncert vítězných a oceněných prací GENERACE 2017 – Soutěže mladých talentů do 30 let / 1 Festivalový epilog – komorní slavnost
V 8 městech Moravskoslezského kraje:
Tradiční ostravské prostory jako koncertní sály DKMO, Janáčkovy konzervatoře, GONGu v DOV doplní prostory Hornického muzea v Landek parku nebo Vítkovický zámek. Hukvaldy nabídnou motta Hukvaldského hradu, Hukvaldskou oboru a prostory Janáčkovy rodné školy. Na své si přijdou i milovníci kostelních a sakrálních prostor, kteří budou moci navštívit kostel sv. Václava v Opavě, kostel sv. Bartoloměje v Kravařích, kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, kostel sv. Mikuláše v Rychalticích, Červený kostel v Hlučíně a Pod zeleným dubem ve Starém Bohumíně.
A za pestrého doprovodného programu:
2 koncerty, 2 výstavy, 1 Muzikologická konference Janáčkiana a 9 divadelních představení.
PRODEJ VSTUPENEK A PRAKTICKÉ INFORMACE
Vstupenky je možné si zarezervovat či přímo zakoupit online na webu www.mhflj.cz nebo osobně u pokladen na předprodejních místech sítě Colosseum Ticket. Další praktické informace jsou k dispozici na FB MHF Leoše Janáčka a na webu www.mhflj.cz.
Záštitu nad festivalem převzali: ministr kultury České republiky Ilja Šmíd, sídelní biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura.
„Jsem šťasten, že zvuky mé opery poletí rodným mým krajem.“
Leoš Janáček
1.11. 1919 k premiéře Její pastorkyně v NDM