JEVGENIJ IRŠAI

JEVGENIJ IRSAI (1951, Leningrad) pochází z hudebnické rodiny. V roce 1969 dokončil studium na Speciální hudební škole při Leningradské konzervatoři. Roku 1975 studoval kompozici ve třídě profesora V. Uspenského a roku 1978 studoval hru na klavír ve třídě profesora P. Serebriakova na konzervatoři ve svém rodném městě. Jako klavírista koncertoval ve Španělsku, USA, Bulharsku, Maďarsku, Polsku atd. Do roku 1991 působil jako pedagog na Speciální hudební škole při Leningradské / Petrohradské konzervatoři.

V letech 1991-93 byl korepetitorem Státní opery v Banské Bystrici a působil na Konzervatoři Jana Levoslava Belly jako profesor kompozice a klavíru. Od roku 1996 vyučuje na Katedře hudby na Fakultě humanitních věd UMB v Banské Bystrici a od roku 2001 působí i na katedře kompozice a dirigování VŠMU v Bratislavě. Od roku 1979 je členem Svazu skladatelů Ruska, od roku 1993 je členem Spolku slovenských skladatelů při SHÚ v Bratislavě a od roku 2001 je čestným členem Svazu skladatelů Ukrajiny.

V roce 1997 poprvé organizoval mezinárodní festival současného umění Hudební salony v Banské Bystrici, který dodnes existuje jako bienále. Od roku 1999 se aktivně věnuje výtvarnému umění. Používá různé techniky a styly. Zúčastnil se 14 výstav mezi kterými jsou i 4 mezinárodní.

V posledních letech stále více a více komponuje na objednávky předních Slovenských a zahraničních sólistů, jako: Milan Paľa (housle, SR), Aleksander Gabryš (kontrabas, PL), Zuzana Paulechová (klavír, SR), Daniel Buranovský (klavír, SR), Ladislav Fančovitz (klavír, SR), Peter Katina (akordeon, SR), Terezie Babjaková-Kružliaková (mezzosoprán, SR), Adriana Kučerová (soprán, SR), Pavol Breslik (tenor, SR), Robert Pechanec (klavír, SR), Jan Kalinowski (violoncello, PL), Marek Szlezer (klavír, PL), dirigenti Petr Gribanov (RU), Aleksander Chernušenko (RU), Mark Kadin (RU), Mario Košik (SR), Rastislav Štúr (SR), Viktoria Žaďko (UA), Ondřej Olos (ČR), seskupení a orchestrů, např. francouzský soubor Aleph, Slovenská filharmonie, orchestr Kapelle Sankt-Petersburg, Czech Virtuosi, Nodelman quartet (NSR) a.i.

Je držitelem ocenění: Jana Levoslava Belly za dílo Hard-šábes, pro housle, violoncello a klavír (2000); a Dezider Zadora (UA) za dílo Sonata del grata pro klarinet a klavír (2008).

Je laureátem mezinárodní sborové soutěže Zborový laboratorium 21. století v ruském Petrohradě (1. Cena za skladby Kyrie a Gloria (2013) a v roce 2014 získal 3. Cena za skladbu Bu-li-du-li-bur-li-bam.) Rovněž získal speciální cenu za skladby Le Basstrio le est debut des temps pro housle, klavír a kontrabas a Bassome mucho pro kontrabas a klavír na soutěži Planeta kontrabas v ruském Petrohradě (2014).