Filharmonie Bohuslava Martinů

Myšlenka na založení symfonického orchestru vznikla ve Zlíně již ve dvacátých letech minulého století. Krátce po osvobození, přesněji 1. června 1945, se vytvořil základ Symfonického orchestru n. p. Baťa.  První koncertní vystoupení orchestru  se datuje 30. dubna 1946, do čela bezmála 50-ti členného orchestru se tehdy postavil Rudolf Kvasnica. V květnu 1950 zahájila Filharmonie pracujících svou první lázeňskou sezonu v Luhačovicích, pět letních měsíců produkcí pro lázeňské hosty se stalo po mnoho následujících let tradicí. V listopadu roku 1955 byl pro potřeby práce orchestru adaptován Památník Tomáše Bati na Dům umění. Název orchestru v průběhu doby prošel několika změnami – od Symfonického orchestru n. p. Baťa, přes Filharmonii pracujících až k názvu Státní symfonický orchestr kraje Gottwaldovského. Na začátku roku 1989 byl přejmenován na Filharmonii Bohuslava Martinů.

Postupně z něj vyrostl významný český orchestr, jehož umělecký profil utvářela řada vynikajících šéfdirigentů a stálých či hostujících dirigentů – Rudolf Kvasnica, Richard Týnský, Eduard Fischer, Jaroslav Opěla, Rostislav Hališka, Stanislav Macura, Petr Altrichter, Miloš Machek, Peter Lücker, Kirk Trevor, Tomáš Koutník, Jakub Hrůša, Stanislav Vavřínek, Vojtěch Spurný a řada dalších. Od sezony 2018 – 19 je šéfdirigentem Tomáš Brauner. Hlavním hostujícím dirigentem je Leoš Svárovský.

Z významných sólistů zde vystupovali například Paul Badura – Skoda, Mstislav Rostropovič, Daniel Schafran, Mischa Maisky, Vadim Repin, Jennifer Larmore, Eugen Indjić, Sergej Krylov, Libuše Domanínská, Eduard Haken, Josef Suk, Ivan Moravec, Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Gabriela Beňačková, Magdalena Kožená, orchestr doprovázel v posledních letech Rolanda Villazóna, Montserrat Caballé, Olgu Peretyatko, Josepha Calleju, Angelu Gheorghiu, Pretty Yende, Davida Lomeliho, Adama Plachetku ad. Na koncertě k 70. výročí založení FBM 28.4.2016 zahrál klavírista Fazil Say.

Do jeho repertoáru patří velká symfonická díla, ale též skladby přesahující i do oblasti jazzu, šansonu nebo populární hudby, proto zve ke spolupráci umělce a soubory nejen tzv. vážné hudby, ale i dalších hudebních žánrů. Koncertní činnost orchestru má v současnosti základ v šesti řadách abonentních, mimoto však orchestr vystupuje v množství dalších koncertů ve Zlíně i jeho regionu. Hostuje též ve všech významnějších centrech České republiky (např. účinkuje na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj Ostrava, Špilberk Brno, Pražské hudební slavnosti, Český Krumlov ad.), zahraniční turné přivedla orchestr do Itálie, Dánska, Maďarska, Chorvatska, Řecka, Polska, Rakouska, Rumunska, Německa, Francie, Portugalska, Španělska, Ukrajiny a USA (Carnegie Hall). V roce 2016 zahrála Filharmonie Bohuslava Martinů v Indii (po 57 letech od posledního vystoupení českého orchestru v této zemi), v listopadu 2017 absolvovala turné s pěti koncerty v Jižní Koreji a na začátku roku 2018 se vrátila na další úspěšné turné do Indie.

Již od roku 1972 je FBM Zlín pořadatelem ojedinělého mezinárodního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum, dále organizuje podzimní mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae.

Spolupráce s rozhlasem a televizí, stejně jako nahrávky na zvukové nosiče jsou pravidelnou součástí činnosti orchestru.

Od ledna 2011 Filharmonie sídlí v nově postaveném Kongresovém centru Zlín, které navrhla známá česká architektka Eva Jiřičná.