ZVEŘEJNILI JSME KOMPLETNÍ PROGRAM A ZAHÁJILI PRODEJ VSTUPENEK

Hudební festival spojený se jménem světově uznávaného hudebního skladatele Leoše Janáčka se v Ostravě, Hukvaldech a okolních městech koná již několik desítek let, ale teprve potřetí se divákům představuje s novým názvem, v novém formátu a s celou řadou novinek. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka právě odtajnil hvězdné tváře festivalu, zveřejnil kompletní program a zahájil předprodej na 27 koncertů a další akce v rámci doprovodného programu. Letošní festivalový ročník je věnován především pěveckému umění. Na festival se vrací Adam Plachetka i Gustáv Beláček, naopak svou festivalovou premiéru bude mít slovenská hvězda Jana Kurucová. Španělské melodie a rytmy zazní v podání sopranistky Patricie Petibon. V programu festivalu nebudou chybět ani večery folklórní či operní. Festival letos poprvé zavedl umělecké rezidentury. Českým rezidentem bude klavírista Martin Kasík a zahraničním německý violoncellista Daniel Müller-Schott. Mezi významné festivalové hosty patří například klavírista Jean-Efflam Bavouzet nebo Luzernský symfonický orchestr. MHF Leoše Janáčka se letos bude konat od 27. 5. do 1. 7. 2020 v Ostravě, Hukvaldech a dalších 5 městech Moravskoslezského kraje.

„Každý festivalový ročník se snaží být něčím zajímavý, osobitý. A v roce 2020 se nám podařilo pozvat do Ostravy celou plejádu výjimečných a odlišných pěvců. Bez nadsázky lze tedy říci, že Janáčův festival bude v letošním roce rozezpívaný. Pěveckou festivalovou přehlídku si nenechá ujít sólista Metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka ve známých Mozartových a neznámých Salieriho operních áriích. Další český pěvec Jaroslav Březina přednese krkolomný tenorový part v Janáčkově Zápisníku zmizelého a mladá Barbora Jirásková, absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, se představí za doprovodu varhan v „Janáčkově“ rychaltickém kostele. Zahraniční pěvci budou prezentováni skvělou rakouskou sopranistkou Simonou Eisinger, slovenskou sopranistkou Janou Kurucovou a basistou Gustávem Beláčkem. Zcela výjimečným bude vystoupení Patricie Petibon v písních španělské provenience za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Originální bude provedení Janáčkovy Moravské lidové poesie Ivou Bittovou. K provedení náročných sólových partů v Orffově oratoriu Carmina burana jsme na závěrečný koncert pozvali ostravskou sopranistku Veroniku Rovnou Holbovou, Romana Hozu a Richarda Samka. Pro mladší publikum jsou připraveny hned dvě operní představení: Temlův Kocour v botách v podání operního souboru Národního divadla Brno a Smetanova Prodaná nevěsta v adaptaci a představení Divadla loutek Ostrava. Mezi mé osobní preference patří jazzový koncert Františka Uhlíře, živé legendy českých jazzových kontrabasistů, k jeho 70. narozeninám.“

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka

 

 

VÝBĚR Z PROGRAMU

ZAHAJOVACÍ KONCERT – VEČER DVOU HUDEBNÍCH GIGANTŮ / Janáček a jeho Sinfonietta a Beethoven se svou „Osudovou“ pod taktovkou Daniela Raiskina, v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava a klavíristy Martina Kasíka, který se stal rezidenčním umělcem MHF LJ 2020.

„Janáčkova Sinfonietta je prubířským kamenem pro všechny zahraniční dirigenty. Všichni jsme zvědavi, jak si s Janáčkovou partiturou poradí Daniel Raiskin. Všichni o Beethovenovi vědí, ale ne všichni opravdu znají jeho dílo. Připomenout si jednu z jeho nejslavnějších symfonií, Osudovou, v roce 250. výročí skladatelova narození tedy vůbec není marné,“ dodává ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

PĚVECKÝ KONCERT MOLIERI ANEB VELCÍ RIVALOVÉ MOZART A SALIERI / Sólista Metropolitní opery v New Yorku a stálý host Státní opery ve Vídni Adam Plachetka se vrací na Janáčkův festival, aby za doprovodu Czech Ensemble Baroque poodkryl tajemství legendy o vztahu dvou rivalů na vídeňském císařském dvoře Mozarta a Salieriho. Uváděné Salieriho árie zaznějí v Ostravě vůbec poprvé.

DANIEL MÜLLER SCHOTT – FESTIVALOVÝ REZIDENT VE VIOLONCELLOVÉM RECITÁLU
A KONCERTU S PKF – PRAGUE PHILHARMONIA /
Daniel Müller Schott patří mezi ty umělce, kteří se vší pokorou ke klasické hudbě dovedou nejen zahrát originální verze náročného violoncellového repertoáru, ale dovede se zároveň na tvorbu klasiků podívat netradičním pohledem. Jedná se o festivalový debut jednoho z nejlepších violoncellistů současnosti.

JEAN-EFFLAM BAVOUZET A FRANCOUZSKÝ IMPRESIONISMUS / Po mnoha letech
se na Janáčkův festival vrací skvělý francouzský klavírista J. E. Bavouzet, aby přednesl ikonické dílo světové klavírní literatury 20. století, Ravelův Koncert G dur. Stylově vyladěný koncert nabídne v nastudování dirigenta A. Liebreicha lahůdky francouzských impresionistů.

JUBILUJÍCÍ JAZZOVÝ KONTRABASISTA FRANTIŠEK UHLÍŘ A JEHO UMĚLECKÁ CESTA / Velmi nápaditý neotřelý autor, zvoucí ke spolupráci ty nejlepší jazzmany. Jazzový podvečer na Landeku bude patřit jubilujícímu sedmdesátníkovi a jeho hostům.

PATRICIA PETIBON POPRVÉ V OSTRAVĚ / Od památného koncertu Montserrat Caballé, nezazněly v Ostravě, v tak reprezentativní míře a v tak výjimečné interpretaci, písně španělské a latinsko-americké provenience. Koncert pěvecké hvězdy účinkující dnes s nejlepšími orchestry světa slibuje mimořádně silný zážitek.

ŠPIČKOVÝ LUZERNSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR & NORSKÁ HVĚZDA HOUSLÍ ELDBJORG HELMSING / Na místě šéfdirigenta Luzernského orchestru působil „náš“ Christian Arming. Již to svědčí o tom, že na festival přijede skutečně prvořadý evropský orchestr. Ozdobou koncertu bude norská houslistka Eldbjørg Hemsing.

MEZI KLASIKOU A FOLKLÓREM S IVOU BITTOVOU / Legendární zpěvačka, houslistka, performerka, která je svým pojetím skladeb na hony vzdálená jakékoliv poučené interpretaci, za spolupráce Muchova kvarteta, provede svého milovaného Janáčka. Jím upravené moravské lidové písně pak doplní v originálním podání Ivy Bittové lidové písně Slovenska.

O SLUNOVRATU S HRADIŠŤANEM / Jeden z nejlepších pořadů Jiřího Pavlici a Ladislavy Košíkové a „jejich“ Hradišťanu inspirovaný básněmi Jana Skácela. Hradišťan již dávno není jen klasickým souborem lidových písní a tanců. Jeho výjimečnost spočívá v moderních stylizacích, mistrovském spojení hudby a tanečního umění a v silných programových námětech. Program „O slunovratu“ je toho skvělým důkazem a jeho provedení v den slunovratu 21. 6. zážitek ještě umocní.

CARMINA BURANA ANEB NESTÁRNOUCÍ PÍSNĚ STŘEDOVĚKÉ EVROPY / Jedno z nejpopulárnějších děl hudby 20. století vzniklé na texty středověkých písní žáků darebáků, šokující koncem 60. let puritánskou Evropu, ale dodnes strhující svými rytmy a melodiemi.
V geniálním hudebním ztvárnění se po letech vrací na festival, aby jej letos velkolepě zakončilo.

 

 

NOVINKY FESTIVALOVÉHO ROČNÍKU 2020

ABONENTNÍ ŘADY / Čtyři zvýhodněná festivalová abonmá:

  1. #STAYTUNED – Abonentní řada cílící primárně na mladší festivalové publikum.
  2. FOLKLÓR? FOLKLÓR! – Abonmá určeno těm festivalovým návštěvníkům, kteří milují folklór ve všech jeho podobách, uchovávají tradice Hukvald a přilehlého Lašského okolí.
  3. SYMFONICKÉ ABONMÁ – Výhodné pro ty, kteří preferují návštěvu velkých symfonických koncertů, konaných primárně v Ostravě a Hukvaldech.
  4. MŮJ LEOŠ JANÁČEK – Abonmá pro posluchače, kteří mají zájem o návštěvu více festivalových koncertů a svoji koncertní řadu si chtějí sestavit napříč všemi žánry
    a koncertními prostorami, ve kterých se MHF Leoše Janáčka 2020 odehrává.

Více informací k abonentním řadám zde.

 

REZIDENČNÍ UMĚLCI / „Festival letos poprvé zavedl umělecké rezidentury. Rezidenčním umělcem reprezentujícím ČR bude klavírista, vítěz Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara Martin Kasík. Prvním zahraničním rezidenčním umělcem bude německý violoncellista Daniel Müller-Schott. Tento mimořádný talent, jenž byl v počátcích své kariéry podporován nadací Anne-Sophie Mutter, díky které mohl strávit rok studiem u legendárního Mstislava Rostropoviče, je mimo jiné vítězem Mezinárodní hudební soutěže Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě z roku 1992. Oba umělci se představí na dvou festivalových koncertech, dále při moderovaných besedách v Centru PANT a povedou také interpretační kurzy pro mladé umělce, které organizujeme ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity.“

Ondřej Sikora, výkonný ředitel MHF Leoše Janáčka

Více informací k rezidenčním umělcům zde.

 

KLUB LEOŠE JANÁČKA / Klub Leoše Janáčka si klade za cíl spojit přátele a milovníky klasické hudby, festivalu a Janáčkova odkazu a společně se podílet na růstu festivalu. Vstup do Klubu Leoše Janáčka je možný v pěti úrovních členství, které jsou pojmenovány podle výše poskytnuté podpory a tím jsou odstupňovány i poskytnuté výhody.

Úrovně členství v Klubu Leoše Janáčka a bližší informace zde.

 

PRODEJ VSTUPENEK A PRAKTICKÉ INFORMACE

Vstupenky jsou v prodeji v předprodejní síti Colosseum Ticket a na www.mhflj.cz. Podrobné informace k jednotlivým koncertům a festivalovým novinkám jsou na www.mhflj.cz a na www.facebook.com/mhfleosejanacka/.

Záštitu nad festivalem převzali: ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, sídelní biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a starosta obce Hukvaldy Luděk Bujnošek.