MHF LEOŠE JANÁČKA ZVE NA KONCERT ADAMA PLACHETKY V ŽIVÉM ONLINE PŘENOSU A ROZHLASOVÉM ZÁZNAMU

I přes všechna omezení, která neumožňují konání koncertů za účasti diváků, dorazí do Ostravy na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka sólista Metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka. Za doprovodu Czech Ensemble Baroque poodkryje v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě 29. 11. tajemství legendy o vztahu dvou rivalů Mozarta a Salieriho. Koncert se uskuteční bez osobní přítomnosti posluchačů – ti jej mohou sledovat v živém přenosu na webových i FB stránkách festivalu. Koncert také zaznamenají mikrofony Českého rozhlasu, který pak ze záznamu koncert odvysílá na druhý svátek vánoční, 26. 12. Dále Český rozhlas, rovněž bez účasti posluchačů, natočí ludgeřovický varhanní koncert Filipa Šmerdy, houslistky Alžběty Stračinové a mladé ostravské sopranistky Barbory Jiráskové. Z důvodu nařízení vlády ČR a ústředního krizového štábu je festivalová produkce nucena upustit od realizace dalších plánovaných koncertů v rámci cyklu Festivalový podzim.

„Covid-19 zhatil většinu plánů MHF Leoše Janáčka pro letošní rok. Nicméně podpora posluchačů a všech festivalových partnerů byla v tomto těžkém období pro organizátory velkou vzpruhou, za kterou upřímně děkují. I díky jí jsme již mohli připravit atraktivní program příštího festivalového ročníku, který se uskuteční od 27. května do 1. července 2021 a bude plný velkých, převážně symfonických koncertů. Nyní ale srdečně zvu na živý přenos koncertu Adama Plachetky, který i přes to, že byl zcela vyprodán, nabídneme alespoň online a to 29. 11. od 19 hodin a poté také 26. 12. od 12.00 hodin ve vysílání Českého rozhlasu, který je naším generálním mediálním partnerem. Na sdílení mimořádné atmosféry koncertu se bude podílet Jiří Vejvoda.“

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka

 

ADAM PLACHETKA
PĚVECKÝ KONCERT MOLIERI ANEB VELCÍ RIVALOVÉ MOZART A SALIERI

Živý online přenos: na www.mhflj.cz a na festivalovém FB / 29. 11. 2020 od 19.00 hodin
Rozhlasový záznam: Český rozhlas Vltava / 26. 12. 2020 od 12.00 hodin

___________________________________________________________________________

Sólista Metropolitní opery v New Yorku a stálý host Státní opery ve Vídni Adam Plachetka se vrací na Janáčkův festival, aby za doprovodu Czech Ensemble Baroque poodkryl tajemství legendy o vztahu dvou rivalů na vídeňském císařském dvoře Mozarta a Salieriho. Uváděné Salieriho árie zaznějí v Ostravě vůbec poprvé. „Velmi mě těší, že se festivalu Leoše Janáčka povedlo, navzdory všemu, domluvit alespoň přenos a záznam našeho koncertu. Pochopitelně bychom raději hráli pro živé publikum, ale v současné době bude malým zázrakem i odehrání programu pro kamery a rozhlasový záznam. Věřím, že všechno vyjde a těším se na viděnou a slyšenou z Ostravy,“ dodává Adam Plachetka.

Účinkující:

Adam Plachetka – bas
Czech Ensemble Baroque
Roman Válek – dirigent
Jiří Vejvoda – úvodní slovo

 

 

___________________________________________________________________________

INSTRUKCE KE VRÁCENÍ VSTUPENEK

Vstupné bude vráceno všem posluchačům v plné výši. Vstupenky lze vracet do 20. 12. 2020. Přesné instrukce, jak postupovat při navrácení vstupenek, jsou na www.mhflj.cz zde.
V případě jakýchkoliv dotazů se posluchači mohou obracet na produkci prostřednictvím emailu vstupenky@mhflj.cz nebo telefonicky: +420 731 176 024, +420 775 651 101.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se v Ostravě, Hukvaldech a okolních městech koná již několik desítek let, ale teprve potřetí se měl letos divákům představit pod tímto novým názvem, v novém formátu a s celou řadou novinek. První vlna pandemie neumožnila konání festivalu v plánovaném termínu a rozsahu. Produkce festivalu však na období září až listopad připravila programový cyklus s názvem Festivalový podzim. V září se, i přes značná omezení, podařilo uskutečnit několik výjimečných koncertů – open air představení legendárního Hradišťanu v hukvaldské oboře, strhující provedení kantáty Carmina Burana nebo pěvecké operní gala v podání Gustava Beláčka a Zoy Petrovy. Listopadové koncerty je ve většině případů festivalová produkce nucena zrušit. Nabídne však online živý přenos koncertu Adama Plachetky, který spolu s varhanním koncertem Filipa Šmerdy a sopranistky Barbory Jiráskové zaznamená také Český rozhlas.