ZBÝVÁ PÁR DNÍ DO ZAHÁJENÍ MHF LEOŠE JANÁČKA

U příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka vznikl sloučením MHF Janáčkův máj a MHF Janáčkovy Hukvaldy jeden festival: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Ten navazuje na dlouholetou janáčkovskou festivalovou tradici Ostravy a Moravskoslezského kraje a má velký potenciál směrem k posluchačům i samotným umělcům. Základní festivalovou osou jsou Hukvaldy a Ostrava – místa narození a úmrtí Leoše Janáčka a další města Moravskoslezského kraje. MHF Leoše Janáčka tak v 8 městech, po dobu 32 festivalových dní nabídne 32 koncertů, ve kterých zazáří osobnosti jako houslista Julian Rachlin, dirigenti Krzysztof Penderecki a Christian Arming, pěvec Adam Plachetka, klavíristé Roman Rabinovich, Ivo Kahánek, orchestry Camerata Salzburg, Litevský národní symfonický orchestr a další. Festival divákům nabídne premiéry skladeb mladých autorů, velké symfonické koncerty se symfoniemi Čajkovského či Beethovena, ale také jazzový podvečer, hukvaldské nokturno nebo baletní představení na hudbu Jarka Nohavici.

 

„Náš festival je pro diváky připraven. Letos rozměrnější než obvykle, naplněný mnoha nejrůznějšími koncerty, od intimních komorních provedení po velká symfonická. Mám radost z toho, že jsem mohl být při jejich dramaturgické a organizační přípravě, a je mi ctí, že v Ostravě mohu letos také dvakrát vystoupit – s Českou filharmonií a pod taktovkou Maestra Pendereckého.“

Ivan Ženatý, prezident MHF Leoše Janáčka

 

MHF Leoše Janáčka se koná za finanční podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, obce Hukvaldy a dalších sponzorů a donátorů.