ZA NECELÉ DVA TÝDNY ZAČÍNÁ MHF LEOŠE JANÁČKA

Letošní MHF Leoše Janáčka nabídne během 31 festivalových dní 33 koncertů a řadu doprovodných akcí v různorodých prostorách Ostravy, Hukvald a dalších 10 okolních měst. Světově úspěšní umělci se s diváky setkají nejen ve velkých koncertních síních, ale také v sakrálních prostorech, zámku, hornickém muzeu, rozhlasovém studiu nebo open air prostorách v Hukvaldech. Festival zahájí 28. května Symfonický orchestr Českého rozhlasu a nejmladší zástupce slavné dirigentské rodiny Kristjan Järvi. MHF Leoše Janáčka přivítá Orchestre National du Capitole de Toulouse, houslistu Renauda Capuçona, klavíristy Sergeie Babayana, Tomáše Kača, violoncellistu Victora Julien-Laferrièra, dirigenty Kristjana Järviho, Tugana Sokhieva nebo sólisty z Isabelle Faust Trio a další. Řada festivalových osobností se s publikem setká nejen na jevišti, ale také u neformálních debat v Centru Pant. Cílem MHF Leoše Janáčka je uspokojit náročné posluchače i rodiny s dětmi, prezentovat nejen Janáčkova díla na co nejvyšší umělecké úrovni a propagovat českou hudební tvorbu v kontextu vývoje světové hudební kultury.

„Velmi se těším na setkání nejen na svém recitálu, kam jsem zařadil dlouho neprovedenou krásnou sonátu Oskara Nedbala, ale i na dalších koncertech, ze kterých bych rád doporučil vystoupení vynikajícího slovenského houslisty Milana Paľy nebo skvělého francouzského umělce Renauda Capuçona, který provede houslový koncert našeho Antonína Dvořáka. Pokud mi to čas dovolí, nenechám si ujít budapešťský Lisztův komorní orchestr, ani skvělé klavírní trio, v jehož čele stojí mimořádná houslistka Isabelle Faust.“

Ivan Ženatý, prezident MHF Leoše Janáčka

 

 

PROGRAM 

ZAHAJOVACÍ KONCERT / Letošní festivalový ročník zahájí Prokofjev, Rachmaninov a Janáčkova Sinfonietta – významná díla první poloviny 20. století v interpretaci rezidenčního festivalového orchestru Symfonického orchestru Českého rozhlasu a nejmladšího zástupce slavné dirigentské rodiny Järviů. Kristjan Järvi bude také hostem první festivalové besedy v Centru Pant.

„Janáčkova Sinfonietta, Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 a Rachmaninovy Symfonické tance op. 45 – to je program zahajovacího koncertu MHF Leoše Janáčka. Pokud bych neměl rád jen jednu z uvedených skladeb, koncert bych nedirigoval. Všechny jsou totiž úžasné a vlastně si v průběhu jednoho večera nemůžete přát slyšet nic lepšího. Každý z těch autorů je jiný a osobitý, každá skladba unikátní, ale poslechnout si je všechny tři za sebou je jako projít třemi paralelními vesmíry, kdy jeden je lepší a krásnější než ten druhý.“

Kristjan Järvi, dirigent zahajovacího koncertu

 

VOKÁLNĚ-INSTRUMENTÁLNÍ KONCERT / Po čtyřiceti šesti letech se konečně uskuteční odložená ostravská premiéra díla Král David, jehož provedení tehdejší politická reprezentace Ostravy zakázala. Pražský komorní instrumentální ansámbl a Pražský filharmonický sbor doplní umělecký přednes v podání Jaromíra Meduny. Sopránového partu se pak ujme Kateřina Kněžíková.

 

DEN SLEZSKÝCH VARHAN / Již potřetí se rozezní varhany Slezska, aby připomenuly slavnou hudební historii tohoto regionu. Poprvé navštívíme Polsko a Jaroslav Tůma bude opět zasvěceným průvodcem tohoto výjimečného festivalového projektu.

 

JAZZOVÝ PODVEČER / Pro rok 2019 přijal pozvání festivalu na tradiční jazzové odpoledne na Landeku Vilém Spilka, brněnský kytarista a umělecký ředitel JazzFestu Brno, se svým kvartetem. V programu koncertu bude soubor reflektovat i své poslední CD Podvod s jazzovými úpravami notoricky známých písní Honzy Nedvěda.

 

 

KLAVÍRNÍ RECITÁL TOMÁŠE KAČA / Z Ostravy a z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě vyšla a vychází neskutečná řada vynikajících interpretů. Festival je bude postupně připomínat. První z nich je klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který z Nového Jičína došel až do Berklee College of Music v Bostonu, aby se jako velmi úspěšný umělec vrátil domů. O své cestě povede dialog s Jiřím Vejvodou v rámci jedné z festivalových besed v Centru Pant.

„Moc rád bych všechny pozval na klavírní koncert, který se uskuteční v Domě kultury. Je pro mě výjimečný svým místem konání, protože za mladých let jsem svou kariéru začínal právě v Ostravě. Nastoupil jsem na Janáčkovu konzervatoř a Dům kultury jsem navštěvoval pravidelně. Navštěvoval jsem v něm koncerty velikánů, klavíristů, orchestrů a vždy to pro ně byla jedna z met, kterou bych chtěl dosáhnout, takže se na tuto, pro mě srdeční záležitost, velmi těším. Na koncertě zazní nejen mé skladby z alba My Home, ale také mé nové skladby.“

Tomáš Kačo, klavírista

 

SYMFONICKÝ KONCERT – TOULOUSE POPRVÉ V OSTRAVĚ / Konečně v Ostravě přivítáme prestižní Orchestre National du Capitole de Toulouse, jenž si v roce 2019 odbude svoji českou premiéru na dvou koncertech Pražského jara, aby ihned poté zamířil do Ostravy. Navíc s reprezentativním programem a skvělým sólistou Renaudem Capuçonem.

 

MIMOŘÁDNÁ POCTA BEETHOVENOVI V INTERPRETACI ISABELLE FAUST TRIO / Tři skvělí sólisté se sešli, aby v roce 2020 kompletně provedli autorova klavírní tria, z nichž na koncertě zazní výběr. Koncert je tedy nejen festivalová pozvánka k Beethovenovu roku 2020, ale hlavně k neopakovatelnému posluchačskému zážitku.

 

KLAVÍRNÍ RECITÁL SERGEIE BABAYANA / Jeden z předních klavíristů současnosti přijíždí po osmi letech opět do Ostravy, aby se představil ve zcela originálním programu, ve kterém zahraje (nejen) Chopina.

 

FOLKLORNÍ ODPOLEDNE A VEČER / Festival tímto programem připomíná silnou Janáčkovu inspiraci lidovými melodiemi, rytmy, tanci a intonací lidské řeči. Na Janáčkovy Královničky, které zazní v interpretaci souboru Podskalák Troubsko a cimbálové muziky Hájek z Ostopovic, naváže atacca suita Beránci a vlci Mariana Friedla, respektovaného multiinstrumentalisty žijícího v lašských Kozlovicích, vycházející z lidové hudby východní Moravy. Stejnojmenné album bylo oceněno cenou Anděl 2017 v kategorii folk.

 

„Je to jako přivítat diváky na Hukvaldech vyprávěním o fauně. Dnes se tady prohání medvědice, která vybírá úly místním včelařů, ale v polovině 19. století se zde narodil lev s bílou hřívou. Tak říkali skladateli Leoši Janáčkovi, který se ve zdejším kraji také proháněl, a nacházel v něm inspiraci pro své skladby. V červenci se tady bude konat festival Leoše Janáčka a ten přiveze celou řadu velkých zvířat v rámci klasické hudby. V jeho rámci můžete navštívit také koncert ansámblu Beránci a vlci.“

Marian Friedl, multiinstrumentalista

 

LIDOVÉ BALADY V HUDBĚ / Hudební zpracování lidových balad v dílech našich klasiků je umocněno scénickým provedením, videoartem a mimořádným obsazením sólových pěveckých partů v Kytici Bohuslava Martinů. To vše v neopakovatelné atmosféře stmívající se Obory Hukvaldy. Taneční složky se ujme legendární soubor Hradišťan.

 

VÝLET DO RENESANČNÍ EVROPY / Ensaláda – v doslovném překladu „salát“, je typickou španělskou madrigalovou formou, navíc velmi hravou! Famózní dílo španělského renesančního autora Matea Flechy vydal v roce 1581 jeho synovec tiskem v Praze a přednesou jej členové Czech Ensemble Baroque Quintet a jejich hosté. Posluchačský zážitek z tohoto večera pak ještě umocní umělecký přednes madrigalových textů v podání Valérie Zawadské.

 

ZÁVĚREČNÝ KONCERT / Závěr festivalu bude letos patřit výhradně vokálně-instrumentálním skladbám českých autorů. Jubilující Milan Báchorek bude připomenut svou Hukvaldskou poémou, Dvořákův Žalm zazní na festivalu vůbec poprvé a Smetanova Česká píseň po 35 letech.

„Ryze česká hudba závěrečného koncertu MHF Leoše Janáčka, co víc si jako český dirigent mohu přát? Naše hudba je ve světě fenomén. Když si uvědomíme, jak geograficky malým státem jsme, tak zastáváme v tomto kulturním odvětví skutečně významné místo. A právě na tomto závěrečném programu zazní tři skladby autorů Smetany, Dvořáka a Báchorka. Stěnami tohoto koncertu nebude koncertní sál, ale živé stromy, země a nebe. Přírodní stěny symbolizující určitou neohraničenost a nekonečnou prostupnost, podobnou jakou má síla hudební myšlenky. Přestože je neviditelná a nehmotná, nezastaví ji ani čas ani prostor. Už staletí se nám zjevuje pořád stejně živá, mladá a krásná. Toto je přece zázrak. Srdečně Vás zvu k poslechu pod širým nebem.“

Stanislav Vavřínek, dirigent

 

FESTIVAL V DATECH

BĚHEM 31 FESTIVALOVÝCH DNÍ JE V NABÍDCE 33 KONCERTŮ…

6 symfonických koncertů, 5 komorních koncertů, 3 varhanní koncerty v rámci Dne slezských varhan, 2 klavírní recitály, 2 houslové recitály, 2 vokálně instrumentální koncerty a dále pěvecký dvojrecitál, barokní večer, hudební zpracování lidových balad, večer španělské renesance, folklorní odpoledne a večer, španělské hudební nocturno, jazzový podvečer, operní představení, nedělní matiné s brunchem, scénické oratorium, nedělní program pro všechny generace Mladý Janáček a festivalový epilog.

 

…VE 12 MĚSTECH…

Vedle tradičních koncertních sálů Domu kultury města Ostravy, Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Národního domu ve Frýdku-Místku nebo Domu kultury Petra Bezruče v Havířově, jsou festivaloví posluchači zváni do Hornického muzea v Landek parku, Vítkovického zámku, hotelu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně nebo nově do Studia 1 Českého rozhlasu v Ostravě či Centra Pant. Hukvaldy nabídnou mottu hukvaldského hradu, Oboru Hukvaldy a prostory Janáčkovy rodné školy. Milovníci sakrálních prostor budou moci navštívit kostel Nejsvětější Trojice v Bohuslavicích, kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, kostel sv. Vojtěcha v Mikołówě, evangelický Kristův kostel Ostrava, kostel sv. Václava v Opavě, Koncertní síň sv. Ducha v Krnově, kostel sv. Valentina v Příboře nebo Červený kostel v Hlučíně.

 

…A ZA PESTRÉHO DOPROVODNÉHO PROGRAMU

Koncert oceněných děl Generace, 2 výstavy, 5 besed s umělci, 1 komponované odpoledne pro všechny generace a 6 divadelních představení Národního divadla moravskoslezského.