William Kelley

Americký dirigent a klavírista William Kelley pravidelně spolupracuje s mladými pěvci i instrumentalisty v široké škále aktivit, zahrnující recitály, operní představení, komorní a orchestrální koncerty. Vystupuje v USA (New York, Santa Barbara) i v Evropě (Berlín, Salcburk, Lucern, Düsseldorf, Dublin, Řím či Praha).

Jako dirigent William Kelley debutoval v roce 2017, kdy řídil Lucernský symfonický orchestr, k němuž se v této sezoně vrátí v inscenacích Dona Giovanniho a Vévodkyně z Gerolsteinu. Čeká ho debut na prestižním Lucernském festivalu, a to ve světové premiéře nové opery německého skladatele Klause von Heydenaber Im Amt für Todesangelegenheiten.

V newyorském Lincoln Centru debutoval William jako pianista v roce 2015 na recitále společně s barytonistou Theo Hoffmanem. V Schubertově cyklu Zimní cesta doprovázel barytonistu Christophera Herberta na „Trinity Wall Street’s Twelfth Night Festival“, byl rezidenčním umělcem během písňového projektu na Caramoor Festivale ve státě New York, na newyorské Julliard School se podílel na přípravě Ravelovy opery Dítě a kouzla, opery Let anglického skladatele Jonathana Dovea a Janáčkovy Káti Kabanová. K dalším nedávným vystoupením patří recitály v Alice Tully Hall, na Juilliard School, v Harvard Clubu, spolupráce na Schubertově cyklu Spanilá mlynářka v koncertní sérii ART DE L’AUTRE v Berlíně a mistrovské kursy s Joyce DiDonato, Geraldem Finleym, Emanuelem Villaumem a Fabiem Luisim, živě přenášené na kanále Youtube a medici.tv.

William Kelley působí rovněž jako klavírista a korepetitor v Juilliard Opera, Music Academy of the West, Berlínské operní akademii, UNCG/Greensboro Opera a v operním studiu na Vysoké škole Roberta Schumanna v Düsseldorfu.

William absolvoval Juilliard School, kde vystudoval pod vedením Jonathana Feldmana, Margo Garrettové a Briana Zegera, a University of North Carolina v Greensboro, kde vystudoval hru na klavír pod vedením Johna Salmona a dirigování u Tonua Kalama. V současné době je dirigentem švýcarského Luzerner Theater.

William Kelley již několik let spolupracuje s českým tenoristou Petrem Nekorancem.