Vilém Spilka Quartet

Radek Zapadlo – tenor saxofon, Vilém Spilka – kytara, Vlastimil Trllo – kontrabas, Martin Kleibl – bicí

Smíchejte jazz, folk a další současné vlivy, přidejte špetku experimentu, dochuťte zdejší melodikou a dostanete kapelu s názvem Vilém Spilka Quartet. Vědomé hudební kořeny členů kvarteta leží v pestré jazzové historii, ale ty podvědomé se derou na povrch stejně vehementně. A protože saxofonistu Radka Zapadla, basistu Vlastimila Trlla, bubeníka Martina Kleibla i kytaristu Viléma Spilku spojuje i záliba v improvizaci a přetváření zajímavého hudebního materiálu, logicky se potkávají v kapele, která jim dovolí jejich představu nezkresleně přivést na svět.

Kapela koncem roku 2016 vydala debutové album Podvod – písně Honzy Nedvěda na labelu Indies Happy Trails Records. Album Podvod zpracovává osm z nejznámějších Nedvědových hitů, jmenovitě titulní Podvod, Ptáčata, Růže z papíru, Stánky, Tulácký ráno, Zrnka, Na kameni kámen a Hejna včel.

Myšlenka dekonstruovat a následně nově zaranžovat téměř posvátné songy Honzy Nedvěda by se mohla zdát kacířskou, ovšem kvarteto Viléma Spilky se tohoto nesnadno si představitelného úkolu zhostilo se ctí. „Hudba Honzy Nedvěda a Brontosaurů byla součástí mého zálesáckého dětství,“ upřesňuje kapelník. „Když se oprostíte od místy kýčovitých a někdy poněkud naivních textů, zbyde melodie, a tu Honza Nedvěd prostě napsat umí.“ Melodie písniček zůstávají, ale kolem nich se dějí nejrůznější více či méně šokantní věci. Metrické i harmonické změny jdou ale vždy písni v ústrety, nikoliv proti ní. „Píseň musí zůstat písní,“ dodává Spilka. „Základní sdělení Nedvědových skladbiček je navíc natolik silné, že si i o aranžmá řekly vlastně samy.“

Zbrusu nové kvarteto vzniklo v roce 2013 a je dalším v řadě společných hudebních aktivit, ve kterých mají prsty Vilém Spilka a Radek Zapadlo – společně hrají třeba v Unity Quartet, Two-Generation Triu či kvartetu legendárního kontrabasisty Vincence Kummera. Jejich aktuální počin zachovává léty společného hraní budovanou skoro až telepatickou souhru obou hudebních přátel, ale zároveň zkoumá nový i prověřený hudební materiál z pera hudebních skladatelů nejrůznějších žánrů i z jejich vlastní autorské dílny.

Kombinace saxofonu a kytary má neopakovatelnou zvukovou kompatibilitu a nejlépe vynikne v přítomnosti spolehlivé a invenční rytmické sekce. V ní se sešli vyhledávaný bubeník Martin Kleibl, jenž prošel celou řadou štací od klasického světa ve Filharmonii Brno nebo OK Percussion Duu přes pop music (Fireballs, B-Side Band) až po jazz (Bisaxuality, Up, NOCZ Quartet), a vytížený basista Vlastimil Trllo, jehož služby vedle jazzmanů využívají i Jura Pavlica, Monika Bagárová či Zuzana Gamboa.

Členové:

Vilém Spilka – kytarista pohybující se na české jazzové scéně od roku 1994. Dřívější úspěšné projekty Four Elements a KSZ Trio dnes plně vytěsnily kapely Two-Generation Trio, Vincenc Kummer Quartet a Vilém Spilka Quartet. Věnuje se i pedagogické práci na jazzové katedře JAMU v Brně.

Radek Zapadlo – skvěle etablovaný saxofonista s jedinečným zvukem, jehož záběr sahá od Unity Quartet, Two-Generation Tria či kvarteta legendárního kontrabasisty Vincence Kummera po projekty Michala Horáčka, Ondřeje Rumla, Mateje Benka či Miriam Bayle.

Martin Kleibl – vyhledávaný bubeník, jehož angažmá sahají od projektů jazzových (Bisaxuality), přes populární (Vojtěch Dyk & B-Side Band), až po klasické (OK Percussion Duo). Věnuje se i pedagogické práci na katedře bicích nástrojů na JAMU v Brně.

Vlastimil Trllo – vytížený basista, který vedle známého prostředí baskytary postupně objevuje i svět kontrabasu. Jeho služby vedle jazzmanů (Bisaxuality Mirka Veselého, Jiří Levíček) využívají i Jura Pavlica, Monika Bagárová či Zuzana Gamboa.