Victor Julien-Laferrière

Victor Julien-Laferrière se narodil v Paříži roku 1990, s hrou na violoncello začal u Reného Benedettiho, poté studoval u Rolanda Pidouxe na Pařížské konzervatoři, u Heinricha Schiffa na University of Vienna a u Klemense Hagena v Mozarteu v Salzburgu. Zároveň se v období 2005-2011 zúčastnil Seiji Ozawa International Music Academy ve Švýcarsku.

Roku 2017 vyhrál 1. cenu na Queen Elisabeth Competition v Bruselu, poté co taktéž získal 1. cenu a také další 2 zvláštní ceny na mezinárodní soutěži Pražského jara roku 2012.

Roku 2018 vyhrál cenu „Nejlepší instrumentální sólo“ na Victoire de la Musique v Paříži.

Další koncertní činnost zahrnuje koncerty s Bruselskou filharmonií ve Flagey pod vedením Stéphana Denèva, s Orchestre de Chambre de Paris v Théâtre des Champs Elysées, s Orchestre de Chambre de Lausanne, s Nederlands Philharmonisch Orkestat v Muziiekgebouw v Amsterdamu jako součást Cello Biennale, s Orchestre National de Belgique ve Flagey, s RTÉ National Symphony Orchestra v Dublinu, Orchestre National d’Ile de France ve Philharmonie de Paris, Il Pomeriggi Musicali v Miláně, absolvoval tour s Orchestre National de Lille, atd.

Jako komorní hráč, hostoval s Concertgebouw Amsterdam, s Théâtre des Champs Elysées, se Salzburg Universität, s Essen Philharmonie, s Louvre Auditorium, s Palais des Beaux-Arts and Flagey v Bruselu, KKL v Lucernu, hostoval také na festivalech, např. Sommets Musicaux de Gstaad, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Musik Festival, Louisiana Museum, Radio France-Montpellier, Kuhmo, de Pâques d’Aix-en-Provence, Deauville, Autunno Musicale di Caserta, Pražské jaro, Al Bustan, Ticino Musica in Lugano, Folles Journées de Nantes and Tokyo.

Měl příležitost spolupracovat jako sólista s Orchester Philharmonique de Radio France, Orchester National de Belgique, Orchestre de Chambre de Paris, Brussels Philharmonic, Orchestre de Chambre de Wallonie, State Hermitage Orchestra St Petersburg, Orchestre National d’Ile de France, Nice Philharmonic, Slovak State Philharmonic Orchestra, Komorní filhramonie Pardubice, Pilsen Radio Philharmonic Orchestra and Bogota Philharmonic Orchestra.

Jako vyhledávaný komorní hráč, Victor spolupracuje s umělci jako Augustin Dumay, Renaud Capuçon, Adam Laloum, Jonas Vitaud, Raphaël Sévère, Lise Berthaud, Quatuor Strada, atd.

Blízce spolupracoval s Adamem Laloumem a Mi-Sa Yang na klavírním triu „Trio les Esprits“, které získalo exkluzivní smlouvu se SONY music worldwide.

Jeho Brahmsovy klarinetové sonáty a Triové nahrávky (s Adamem Laloumem a Raphaëlem Sévèrem) získaly Diapason d’or of the Year 2015 a ffff v magazínu Télérama.

Poslední nahrávka byla vydána roku 2016 s klavíristou Adamem Laloumem (Mirare): Debussy, Franck, Brahms: cellové sonáty, také získala Diapason d’or of the Year 2017, ffff od magazínu Télérama, stejně jako CHOC magazínu Classica.