Victor Aviat

Symfonický orchestr Bern, sólista a dirigent hráli v perfektní souhře. Způsobem, kterým dal prostor jednotlivým nástrojům, vytvořil exemplární balanc a takt.

DER BUND, Peter König, 5/3/2016

 

Victor Aviat odstartoval svou mezinárodní kariéru jako finalista Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award roku 2014. Od té doby dál a dál získává příležitosti k debutům s významnými orchestry. V minulých dvou sezónách získal zkušenosti jak s širokým repertoárem, tak s různými aspekty každodenního života orchestru díky svého postavení mladého dirigenta v Accociation at the Bournemouth Symphony Orchestra. Kromě svých pravidelných koncertů se navíc chopil příležitosti a zastoupil Vasila Sinaiského při provedení Šostakovičovy 5. symfonie. I přes minimální přípravu zvládl vystoupení bravurně.

 

V sezóně 2018/2019 se Victor Aviat vrátí do Bournemouth Symphony Orchestr a debutuje s Royal Philharmonic Orchestra, the Orchestre national des Pays de la Loire, Sinfonia Lahti a také Orchestre d’Auvergne. Byl také pozván zpět ke spolupráci s Aarhus Symfoniorkester.

 

Jeden z jeho největších úspěchů minulé sezóny byl jeho koncert s MAV Symphony Orchestra, kde po Dmitrim Jurowskem na poslední chvíli převzal vedení koncertu. Hostoval také s Philharmonique de Luxembourg, Orchestre National de Montpellier, Konterthausorchester Berlin, Orchestre National de Lille, Orchestre Symphonique de Bretagne, Bern Symphony Orchestra a také s Bilkent Symphony Orchestra. Kromě toho také řídil sérii koncertů s Budapest Festival Orchestra, kde byl dříve vedoucí skupiny hobojů a asistent Ivána Fischera. Přivedl na sebe velkou pozornost, když pracoval na zpracování Offenbachovy ztracené opery Le Roi Carotte. Spolu s režisérem Laurentem Pellym a publicisty Boosey & Hawkes, Victor Aviat vedl provedení této opery v Opéra de Lyon, které bylo vysíláno televizí a rádiem. Produkce byla velmi dobře přijatá evropskou kritikou a byla jmenována Best Production of a Rediscovered Work (Nejlepší produkce znovuobjeveného díla) na International Opera Awards 2016.

 

Victor Aviat se narodil roku 1982 v Montpellier, studoval hoboj, klavír, varhany a skladbu v Paříži, Ženevě a Curychu. Roku 2009 se rozhodl pro kariéru dirigenta, podporován Franzem Welser- Möstem, když byl hobojistou na Karajan Academy of the Berlin Philharmonic, Lucerne Festival Orchestra a Zurich Opera House. Studoval dirigování u profesora Ulricha Windfuhra v Leipzig University of Music and Drama a u profesora Johannese Schläfliho na Zurich University of the Arts. Během studií založil Orchestra Zurich, projektový orchestr, který sdružoval hráče ze Zurich Tonhalle Orchestra, Zurich Opera House Orchestra a Zurich Chamber Orchestra. Orchestr se specializoval na program První a Druhé vídeňské školy. Blízce spolupracoval s Claudiem Abbadem, Nikolausem Harnoncourtem, Emmanuelem Krivinem a Ivánem Fischerem- tyto čtyři velké osobnosti jej podporovaly v jeho dirigentském růstu a hudebně jej ovlivnily.