Veronika Rovná Holbová

Veronika Holbová je mladá česká sopranistka. Pochází ze severní Moravy (narozena 3. 5. 1989 v Karviné). Studiu klasického zpěvu se začala věnovat na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a po té na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě. Oba dva instituty absolvovala pod vedením významné české operní pěvkyně a pedagožky doc. MgA. Evy Dřízgové, Ph.D. Už během studií získala první profesní zkušenosti a řadu ocenění.
V roce 2012 vyhrála 2. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži Imricha Godina IUVENTUS CANTI a na podzim roku 2012 získala 3. místo na soutěži Concorso internazionale „Musica sacra“ v Římě. V roce 2013 se stali s ansámblem absolutními vítězi v instrumentálně-vokální kategorii pěvecké soutěže Stonavská Barborka. V roce 2015 vyhrála první místo v kategorii OPERA ŽENY na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.
Od roku 2009 hostuje v Národním divadle moravskoslezském, kde se představila v rolích Barbariny (Mozart: Figarova svatba), Anniny (Verdi: La traviata), Esmeraldy (Smetana: Prodaná nevěsta), Bareny (Janáček: Její pastorkyňa), Anny (Verdi: Nabucco), Rowan (Britten: Kominíček), Sirény (Dvořák: Armida), Fekluši (Janáček: Káťa Kabanová), Barbary (Strauss: Noc v Benátkách) a Černošky (Martinů: Tři přání aneb Vrtkavosti života), Lucii (Britten: Zneuctění Lukrécie), Axiňji (Šostakovič: Lady Macbeth Mcenského újezdu), Rosiny (Rossini: Lazebník Sevillský!!!) a Violettě Valéry (Verdi: La Traviata) aj.
Jako host se dále představila v Národním divadle v Brně jako Violetta Valéry (Verdi: La Traviata), ve Státním divadle v Košicích v rolích Hraběnky (Mozart: Figarova svatba), Concepcie (Ravel: Španělská hodinka) a Kuchtíka (Dvořák: Rusalka) a hlavní role nastudovala pro Slezské divadlo Opava: Rosina (Rossini: Lazebník sevillský) a Fiordiligi (Mozart: Così fan tutte). Dále spolupracovala s Jihočeským divadlem, kde ztvárnila role Ohně, Slavíka a Princezny (Ravel: Dítě a kouzla) a na podzim roku 2014 účinkovala jako Druhá žínka ve Dvořákově Rusalce v Opera de Lyon ve Francii.
Veronika Holbová má za sebou řadu úspěšných koncertů s významnými orchestry a tělesy (Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův komorní orchestr, Moravská filharmonie Olomouc, Moravskoslezská sinfonietta, Symfonický dechový orchestr Májovák, Karlovarský symfonický orchestr, Státní filharmonie Košice, ansámbl Collegium 1704 aj.) a účast na mezinárodních hudebních festivalech (např. Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Svatováclavský hudební festival, Košická hudobná jar, Hudební festival Antonína Dvořáka, aj.). Pravidelně vystupuje na hudebním festivale ve Francii: Les rencontres v Louvergny (2007, 2010), Les Musicales de Louvergny (2014, 2017 a 2018).
V současné době vystupuje převážně v Národním divadle moravskoslezském v roli Rosiny v Lazebníku sevillském!!! a jako Violetta Valéry v La Traviatě.