Tugan Sokhiev

Tugan Sokhiev je jedním z nejžádanějších a nejzajímavějších dirigentů současnosti. Roku 2005 vystoupil v divadle Théâtre des Champs-Élysées s Orchester national du Capitole a získal titul „Hudební objev roku „od Syndicat de la critique Théâtre, Musique et Danse. Roku 2014, „Syndicat de la critique“ jej zvolila „Hudební osobností“ instrumentální kategorie. V roce 2013 je Tugan Sokhiev povýšen na Chevalier v Ordre National du Mérite.

Jen v probíhající koncertní sezóně uskuteční dvě turné s Berlínskou filharmonií, Filharmonií Hamburg a v čele Vídeňské filharmonie uskuteční turné v SRN. Kromě těchto výjimečných aktivit je Hudební ředitel a hlavní dirigent Velkého divadla v Moskvě, vede NHK v Kolíně a Finský rádiový symfonický orchestr.

Mezi jeho největší debuty patří koncerty s New York Symphony Orchestra v sezóně 2018/2019, s Boston Symphony Orchestra v sezóně 2017/2018, s London Symphony Orchestra v sezóně 2014/2015, Philadelphia Orchestra- 2013/2014, Chicago Symphony Orchestra a Leipzig Gewandhaus- 2012/2013.

Tugan Sokhiev koncertoval v mnoha zemích Evropy, v Rusku, Jižní Americe, Asii, Spojených arabských emirátech a mnoha dalších státech. Rovněž jeho diskografie je nesmírně bohatá, a to jak po stránce titulů, spolupracovníků a také studií (Beethovenovy kompletní klavírní koncerty s pianistkou Elisabeth Leonskajou, Beethovenův koncert pro housle, Dřevěný princ od Bartóka a Brahmsova symfonie č. 1 (s houslistou Vadimem Gluzmanem), Prokofjevův Ivan Groznyj (2014) a Prokofjevova Symfonie č. 5 a Skytská suita z roku 2016. Jako operní dirigent je zván na prestižní hudební festivaly a přední světové operní scény, a to nejen z ruským repertoárem (roku 2002 debut ve Welšské národní opeře s La Bohème. V roce 2017 na Festival Aix-en-Provence uvedl koncertní verzi Evženě Oněgina. V Théâtre du Capitole uvedl v letech 2016/2017 Pikovou dámu, Iolantu, Zákon v klášteře, Toscau a Cavalleria Rusticana / Pagliacci. V divadle Bolshoi provozuje mimo jiné Kateřinu Ismaïlovou, Faustovo prokletí, Carmen, Cestu do Remeše a Orleánskou pannu, poté v letech 2017/2018 Pskoviťanku (koncertní verze) Rimskyho-Korsakova a  Pikovou dámu.