Tomáš Netopil, prezident MHF Leoše Janáčka potvrzen do role šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK

Od sezóny 2025/2026 se stane novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK mezinárodně uznávaný český dirigent, prezident MHF Leoše Janáčka Tomáš Netopil. Převezme tak symbolickou šéfdirigentskou taktovku od Tomáše Braunera.

Tomáš Netopil je jedním ze současných elitních českých dirigentů. Je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a do loňské sezony byl také generálním hudebním ředitelem Aalto Musiktheater a Philharmonie Essen. Jeho mezinárodní kariéra je působivá.

Portál Operaplus.cz v souvislosti s novým angažmá připomněl také hostování T. Netopila u renomovaných orchestrů, jako jsou: Orchestre National de France, Vídeňští symfonikové, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, BBC Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, orchestr curyšské Tonhalle, Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra či Orchestra RAI Torino. V sezóně 2022/2023 T. Netopil s mimořádným úspěchem debutoval s orchestrem dobových nástrojů Concentus Musicus Wien, s Královským dánským orchestrem v kodaňské Královské opeře a s Korejským národním symfonickým orchestrem.

Není to poprvé, co Tomáš Netopil spolupracuje se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Právě s ním totiž v roce 2008 natočil svou první nahrávku – Karneval Antonína Dvořáka a Symfonii E dur Josefa Suka pro vydavatelství Supraphon. Později na to navázal vynikající nahrávkou Smetanova díla Má vlast. Spolupracoval také na koncertních projektech v Obecním domě – mj. šlo o světovou premiéru Koncertu pro hoboj Jiřího Gemrota a Symphony Fantastique Hectora Berlioze.