Slezské divadlo Opava

Slezské divadlo Opava je jedním z nejstarších divadel v ČR a je přínosem pro kulturu nejen v rámci města, ale i celého regionu. Svou první profesionální sezonu zahájilo v roce 1805.

V současné době má Slezské divadlo Opava dva soubory – činoherní a operní s vlastním divadelním orchestrem a operním sborem. K opernímu souboru patří také soubor baletu, jenž uvádí i samostatná baletní představení.

Slezské divadlo Opava nabízí představení pro všechny generace a jeho repertoár je velmi rozmanitý. V nabídce naleznete pohádky pro nejmenší, výpravné muzikály, klasické komedie, dramata, balety i nejslavnější opery. Oblíbená jsou také komorní divadla za oponou, která umožní opravdu intenzívní zážitek jak pro diváky, tak herce.

Soubor opery za poslední čtvrtstoletí dosáhl vysoké umělecké úrovně, což dokazují četná ocenění inscenací i jednotlivých umělců. K sedmi čestným cenám na „Festivalech českého hudebního divadla v Praze“ přibyla osmá – na 12. ročníku Festivalu OPERA 2015 v Praze získalo divadlo LIBUŠKU – cenu diváků za nejlepší inscenaci za operu Leoše Janáčka Její pastorkyňa. SDO se z této ceny těší o to více, že v tomto ročníku se prezentovaly poprvé i slovenské operní soubory.

Cenu Thálie získala Katarína Jorda za roli Normy ve stejnojmenné Beliniho opeře. Nominaci na cenu Thálie pak získali Gustav Beláček za roli Scarpia ve Verdiho opeře Tosca – dirigent Fransesco Bottiglieri, režie Jana Andělová Pletichová; za roli Carmen ve stejnojmenné opeře získala nominaci Barbora Polášková a za roli Attily v opeře Attila byl nominován David Szendiuch – obě opery uvádíme pod taktovkou Petra Šumníka a v režii Jany Andělové Pletichové.

Kromě domovské scény Slezské divadlo Opava hraje i na zájezdech. Účast na přehlídkách a festivalech (Festival hudebního divadla OPERA, Janáčkovy Hukvaldy, Tomáškova a Novákova hudební Skuteč, Město plné tónů 2016 v Jablonci nad Nisou, Janáček a Luhačovice či Festival divadel Moravy a Slezska) – to vše vyjadřuje vysokou profesionální úroveň.