Sigrun Richter

Sigrun Richter je přední německá loutnistka, velmi vyhledávaná pro svá sólová představení renesančního i barokního repertoáru. Kromě sólových vystoupení je také stejně dobře známá pro svou bohatou činnost jako doprovod a basso continuo s mnoha evropskými ansámbly. Jedním z hlavních rysů její práce spočívá v poznávání hudby pokrývající 16. a 17. století. Spolu s řadou rozhlasových vystoupení a CD nahrávek s ansámbly, Sigrun Richter vydala vůbec první sólový záznam francouzské loutnové hudby nazvaný Les Accords Nouveaux I, Pierre Gaultier, a Les Accords Nouveaux II, Tabulature de different autheurs 1631 a 1638.

Sigrun Richter se také věnuje interpretaci a rekonstrukci použití speciálních typů chitarron (velkých basových louten) během 17. století – zejména 19strunná chitarrona podle Kapsbergerova popisu jeho chromatického ladění. Rovněž její výzkum ji přivedl ke studiu období používání mosazných strun chirratonů podle popisů Pucciniho, Pretoria a Mersennea. Sigrun Richter hrála na tyto nástroje při doprovodu sopranistky Gunduly Anders a Hilly Perl (viola da gamba, lirona). Nahrávku této hudební spolupráce můžeme slyšet na CD Le Musiche de Sigismondo d´India, Del Cielo d´Amor.

V nedávné době Sigrun Richter obnovila svou práci na francouzském repertoáru v rámci publikování nového CD záznamu série Les Accords Nouveaux.

V letech 1983–2000 Sigrun Richter vyučovala hru na loutnu a historickou interpretaci na Musikhochschule Saarbrücken. Od roku 1983 pracuje jako profesorka na Konzervatoři Dr. Hocha, Hudební akademii města Frankfurt nad Mohanem. Richter také pravidelně pořádá mistrovské kurzy v Itálii a v Německu.