Sergei Babayan

Babayan spolupracuje s předními světovými orchestry, včetně London Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Mariinsky Theatre Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Orchestre National de Lille, Detroit Symphony Orchestra, Baltimore Symphony Orchestra a New World Symphony. Mezi nadcházející významné spolupráce patří koncert s Rotterdam Philharmonic a Mariinsky Orchestra s Gergievem, Verbier Festival Orchestra s Weilersteinem, BBC Scottish Symphony s Dausgaardem na Edinburgh International Festival, Lucerne Festival Strings, Dusseldorf Symphony, Antwerp Symphony a Cameristi del Teatro alla Scala. V roce 2015 uskutečnil Babayan svůj BBC Proms debut, kde vystoupil s Prokofievovými klavírními koncerty č. 2 a 5 s Londýnským symfonickým orchestrem pod taktovou Valery Gergieva.

Babayan spolupracoval s takovými dirigenty jako Yuri Temirkanov, Neeme Järvi, Hans Graf, David Robertson, Tugan Sokhiev, Thomas Dausgaard, Joshua Weilerstein a Kazimierz Kord. Od roku 2006 Babayan spolupracoval s Valery Gergievem při mnoha příležitostech, včetně Mezinárodního festivalu “Stars of the White Nights”, Moscow Easter Festival, Barbican s London Symphony Orchestra, v Mariinsky Theatre, v Great Hall Moskevské konzervatoře, Théâtre des Champs-Elysées v Paříži a Rotterdam Philharmonic- Gergiev Festival, kde byl Babayan residenčním umělcem.

Mezi nejvýznamnější nadcházející recitály patří vystoupení v Amsterdam Concertgebouw, Vienna Konzerthaus, Zurich Tonhalle, Hamburg Elbphilharmonie, Auditorium Radio France, Edinburgh International Festival, Wigmore Hall a Mariinsky Theatre. Zúčastní se také významných festivalů, uveďme La Roque d’Anthéron, Piano aux Jacobins v Toulouse a Verbier Festival.

Babayan má exkluzivní nahrávací smlouvu s Deutsche Grammophon. Jeho první vydaná deska byla spolupráce s Marthou Argerichovou: „Prokofiev pro dva“ a Babayanovy transkripce partů z Romea a Julie spolu s dalšími díly skladatele. Babayan plánuje rozšířit svou diskografii o projekt, který spojuje Mozartovy sonáty se skladbami z různých období.

Babayan se narodil v Arménii do hudební rodiny a hru na klavír začal studovat u Georgyho Saradjeva a pokračoval na moskevské konzervatoři u Michaila Pletneva, Very Gornostayevy a Lva Naumova. Po své první cestě mimo SSSR v roce 1989 vyhrál několikrát po sobě první místa významných mezinárodních soutěží, včetně mezinárodní klavírní soutěže Roberta Casadesuse, klavírní soutěže Hamamatsu a Scottish International Piano Competition.