Roman Hoza

Barytonista Roman Hoza se narodil ve Zlíně. Je sólistou operního souboru Národního divadla Brno a pravidelně hostuje v Národním divadle v Praze a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Během svých studií na brněnské JAMU u doc. Z. Šmukaře absolvoval roční stáž ve Vídni u o.u. Prof. M. Klaushofer. Je laureátem řady soutěží (Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka,

Ad honorem Mozart, Mezinárodní soutěž komorní a duchovní hudby aj.) a držitelem ceny ředitele Národního divadla pro umělce do 35 let za sezónu 2016/17. Zúčastnil se pěveckých kurzů řady předních osobností hudebního světa, ke kterým patří H. Deutsch, C. Ludwig, C. Makris, A. Plachetka, D. Syrus nebo L. Watson. Měl možnost se zdokonalit v programu pro mladé pěvce Young Singers Project při prestižním mezinárodním hudebním festivalu Salzburger Festspiele 2014, v rámci kterého se představil jako Dandini v dětské úpravě Rossiniho Popelky.

Roman Hoza byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg, kde nastudoval řadu menších i větších repertoárových rolí (Marullo, Silvano, Morales, Papageno pro děti a další).

Jako host se již představil opernímu publiku ve Vídni, Lyonu, Salzburgu, Düsseldorfu, Duisburgu, Kolíně na Rýnem, Kaiserslauternu, Praze, Ostravě, Brně a dalších městech. Klíčovou roli v jeho repertoáru hrají mozartovské a rossiniovské partie – Don Giovanni, Leporello, Figaro, Guglielmo, Papageno, Dandini (La Cenerentola), Rimbaud (Le Comte Ory), Signor Mill (La Cambiale di Matrimonio), Don Parmenione (L’Occassione fa il ladro).

Spolupracoval s uznávanými režiséry jako např. D. Bertman, S. Herheim, J. Heřman, R. Lipus, U. Peter, T. Pilař a pod taktovkou T. Braunera, K. Chudovského, R. Jindry, A. Kobera, C. Meiera, M. Piolleta, A. Shokakimova a dalších.

Pravidelně vystupuje s nejvýraznějšími českými ansámbly specializujícími se na poučenou interpretaci staré hudby – Czech Ensemble Baroque, Ensemble Inégal, Musica Florea. Do tohoto okruhu jeho zájmů také patří spolupráce s vynikající cemballistkou Barbarou Willi.

Roman Hoza má také za sebou úspěšná vystoupení na významných hudebních festivalech (např. MHF Pražské jaro, MHF Dvořákova Praha, MHF Petera Dvorského, MHF Špilberk, Concentus Moraviae, Moravský podzim a další).

V sezóně 2017/2018 je možné Romana Hozu slyšet např. v Národním divadle Brno mimo jiné jako Dona Giovanniho, Belcoreho (Nápoj lásky) nebo Marbuela (Čert a Káča), titulní roli Hamleta A. Thomase zpívá v Národním divadle moravskoslezském a Divadle J. K. Tyla v Plzni a v pražském Stavovském divadle vystupuje jako Mamma Agata (Poprask v opeře) a Dandini (La Cenerentola).