Richard Samek

Richard Samek se narodil v Třebíči. Je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde studoval operní zpěv u prof. Anny Barové. Po zakončení studia soukromě studoval u Natalie Romanové.
Je laureátem řady mezinárodních soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a pěvecké soutěže M. S. Trnavského. V roce 2006 debutoval na jevišti Národního divadla v Brně.
V současné době je stálým hostem operního souboru Národního divadla a vystupuje v rolích jako Werther (J. Massenet), Princ (Rusalka), Tamino (Kouzelná flétna), Don Ottavio (Don Giovanni), Alfredo (La Traviata), Rodolfo (La Bohéme). Pravidelně vystupuje rovněž v Divadle J. K. Tyla v Plzni, Národním divadle Brno, Národním divadle moravskoslezském a ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.
V zahraničí hostoval v Aalto-Musiktheater Essen, Anhaltisches Theater Dessau, Grand Théâtre de Reims, Opéra Théâtre de Limoges, Opéra de Rennes, Semperoper Dresden, Staatsoper Hannover, Staatsoperette Dresden, Staatstheater Kassel a Theater Magdeburg, kde ztvárnil roli Dona Manuela v německé premiéře Fibichovy Nevěsty messinské a roli Fausta v Gounodově stejnojmenné opeře. V Staatsoper Hannover hostoval jako Princ ve Dvořákově Rusalce či jako Rodolfo v Pucciniho La Bohème. V sezóně 2017/2018 hostoval v Aalto-Musiktheater Essen v roli Jeníka z Prodané nevěsty B. Smetany. Ve stejné roli vystoupil v roce 2019 v Semperově Opeře v Drážďanech.
Na rakouském festivalu Seefestspiele Mörbisch 2015 natočil live CD a DVD Straussovy opery Noc v Benátkách, kde ztvárnil roli Caramella. V roce 2015 se dále podílel na realizaci živé nahrávky Smetanovy opery Dalibor s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou J. Bělohlávka a v roce 2016 vytvořil živou nahrávku Fibichovy Nevěsty messinské s Filharmonií Magdeburg. V roce 2017 natočil s Dagmar Peckovou Mahlerovu Píseň o Zemi pro Suprahon. Spolupracuje s významnými komorními a symfonickými orchestry jako je BBC Symphony Orchestra, Česká filharmonie, Filharmonie Brno, Jihočeská komorní filharmonie, Orchestra Accademia Nazionale di Santa Cecilia, PKF Prague Philharmonia, Slovenská filharmónia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Štátna filharmónia Košice nebo Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.
Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako je J. Bělohlávek, S. Borisov, T. Brauner, O. Dohnányi, E. Dovico, P. Ch. Feigel, P. Feranec, H. M. Förster, Ch. Garbosnik, J. Hrůša, K. Ishii, R. Jindra, J. Kyzlink, A. Markovič, Z. Müller, T. Netopil, O. Olos, A. Schüller, L. Svárovský, J. Štrunc, E. Theis, R. Válek, K. Zehnder a další. Spolupracuje s režiséry jako je K. Absenger, R. Alföldi, A. Böge, J. Burian, C. Crombholz, P. Constant, O. Fuchs, O. Havelka, J. Heřman, V. Morávek, M. Oldag, S. Ritschel, R. Schaller, V. Věžník, A. Žargas a další.
Pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech – MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj, NF Smetanova Litomyšl, MHF Pražské jaro, Moravský podzim, Seefestspiele Mörbisch, nebo Svatováclavský hudební festival.