ZAHAJOVACÍ KONCERT – Vyprodáno

21. 5. – pondělí 
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Česká filharmonie patří k našim národním symbolům a Janáčkova Sinfonietta vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže a Policie ČR, a tak bude vstup do festivalu vskutku impozantní.

Účinkují:

KONCERT VÍTĚZNÝCH A OCENĚNÝCH PRACÍ GENERACE 2017 – SOUTĚŽE MLADÝCH SKLADATELŮ DO TŘICETI LET

22. 5. – úterý
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 17:00

Mnozí vítězové a účastníci prestižní mezinárodní skladatelské soutěže GENERACE jsou dnes již úspěšní a uznávaní autoři. Slyšet díla nastupující skladatelské generace v podání jejich vrstevníků rozhodně stojí za to.

Účinkují:

 • Jiří Hanousek – violoncello
 • Petr Benda – housle
 • Michal Bárta – klavír
 • Ostravští komorní sólisté
 • Ondřej Pastrňák – dirigent

SYMFONICKÝ KONCERT

23. 5. – středa  
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Po letech se na festivalové pódium vrací, a to se svým bývalým orchestrem, Christian Arming, který si v Ostravě odbyl svůj šéfovský křest. Světová klavírní legenda přednese sólový part Rachmaninova populárního klavírního koncertu, zatímco první novodobé ostravské provedení Čajkovského 3. symfonie bude pro mnohé příjemným překvapením.

Účinkují:

LITURGICKÝ KONCERT

25. 5. – pátek
Kravaře, kostel sv. Bartoloměje v 19:00

Krása liturgické hudby mistrů 18. století v autentické interpretaci vyplní jedinečné prostory neogotického kostela sv. Bartoloměje svou pokorou, krásou a vznešeností.

Účinkují:

VARHANNÍ KONCERT

26. 5. – sobota
Ludgeřovice, kostel sv. Mikuláše v 18:00

Britský varhaník si pro svou festivalovou premiéru zvolil velmi osobitý a zajímavý program, v němž se mistři německého baroka a čeští skladatelé XX. století setkají na chvíli v ludgeřovickém chrámu.

Účinkují:

HOUSLOVÝ RECITÁL

27. 5. – neděle
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Recitál Juliana Rachlina, jehož slavný dědeček v 50. letech v Ostravě dirigoval, volně navazuje svým programem na loňský recitál Ivana Ženatého. Za klavír usedne jeden z nejvyhledávanějších klavírních partnerů současné Evropy Itamar Golan, kterého jsme v Ostravě již slyšeli s klarinetistkou Sharon Kam.

Účinkují:

BALETNÍ VEČER

29. 5. 2018 – úterý
GONG, Dolní oblast Vítkovice v 19:00

Balet Národního divadla Praha se vrací po mimořádném úspěchu festivalového představení „Sólo pro tři“ v roce 2014 s novou inscenací jedinečného Petra Zusky. Jedním z hudebních tvůrců představení je slezský bard Jarek Nohavica.

Účinkují:

KOMORNÍ KONCERT

30. 5. – středa
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 19:00

Na Janáčkově festivalu postupně uvádíme české komorní soubory nesoucí jména našich skladatelů. Patří k nim i vynikající Sukovo kvarteto. Navíc si pro svou festivalovou premiéru připravilo krásný program přístupný pro všechny posluchače.

Účinkují:

SYMFONICKÝ KONCERT

31. 5. – čtvrtek 
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Poprvé uvítáme v Ostravě a na Janáčkově festivalu první litevský symfonický orchestr. Je pro nás velkou radostí a ctí, že litevští hosté nastudovali na přání festivalu skladby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Jejich provedení nejpopulárnější symfonie P. I. Čajkovského se určitě zařadí k silným zážitkům letošního festivalu.

Účinkují:

PROKLETÍ MILENCI

1. 6. – pátek
Hrad Hukvaldy – motta v 18:00

Renesanční madrigaly a barokní vokální skladby nás dodnes uchvacují nejen svými hudebními nápady, melodiemi a harmoniemi, ale zároveň svými poetickými i dramatickými texty. Hosté dnešního koncertu se interpretací těchto děl dlouhodobě zabývají a patří ve svém oboru ke špičce.

Účinkují:

OPERNÍ PŘEDSTAVENÍ

2. 6. – sobota
Hukvaldská obora – amfiteátr v 18:00

Málokterá opera patří do krásného prostředí hukvaldské obory tak jako Příhody lišky Bystroušky hukvaldského rodáka Leoše Janáčka. Humor, nadsázka, úžasný společný svět lidí a zvířat osloví malé i dospělé diváky.

Účinkují:

JAZZOVÝ PODVEČER – Vyprodáno

3. 6. – neděle
Ostrava, Hornické muzeum – Landek park v 17:00

Na festivalu již vystoupili špičkoví představitelé české jazzové scény. Tu slovenskou představí letos skvělý soubor Bratislava Hot Serenaders. Jistě všichni budeme zvědavi na roli Milana Lasici.

Účinkují:

KLAVÍRNÍ RECITÁL

4. 6. – pondělí
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Jeden z nejžádanějších světových klavíristů současnosti přijíždí poprvé do Ostravy, aby předvedl své interpretační mistrovství, připomněl výročí vzniku státu Izrael a vzdal hold Leoši Janáčkovi.

Účinkují:

SBOROVÝ KONCERT

8. 6. – pátek
Hrad Hukvaldy – motta v 18:00

Sborový zpěv patří neodmyslitelně k historii české hudby a svými tématy a texty i k historii české státnosti. Skladby pro mužské sbory mají své výsadní postavení a pražský Hlahol či brněnský Moravan se staly legendami. Tou největší a stále živou legendou je ale Pěvecké sdružení moravských učitelů, které jako jediný mužský sbor kontinuálně od svého založení interpretuje skladby Leoše Janáčka.

Účinkují:

ITALSKÉ HUDEBNÍ NOKTURNO

9. 6. – sobota
Hrad Hukvaldy – motta v 20:00

Obliba hudebních nokturn se traduje již několik století. Jejich tradici jsme obnovili před dvěma lety v Hukvaldech a budeme v ní pokračovat letos s vítězkou Interpretační soutěže Pražského jara a skvělým barokním souborem. Hudba italského baroka bude mezi středověkými zdmi hradu Hukvaldy znít jistě krásně.

Účinkují:

SYMFONICKÝ KONCERT

10. 6. – neděle
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Legenda současné polské hudby Krzysztof Penderecki přijíždí na festival podruhé, aby poprvé stanul před Janáčkovou filharmonií. Maestro nejen nastuduje skladbu našeho Leoše Janáčka a uvede svého milovaného Beethovena, ale také doprovodí prezidenta našeho festivalu Ivana Ženatého a mladou violistku Kristinu Fialovou.

Účinkují:

POCTA SLOVANSKÉ DUŠI

11. 6. – pondělí
Opava, kostel sv. Václava v 19:00

Skvělý slovinský vokální soubor bude mít svou festivalovou premiéru s nádherným a originálním slovanským programem. Od renesance se vydáme až do současnosti, od Jadranu a Alp do Ruska, Polska a k nám do Čech a na Moravu.

Účinkují:

SYMFONICKÝ KONCERT

13. 6. – středa
Ostrava, Dům kultury města Ostravy v 19:00

Legendární orchestr z Mozartova Salzburku konečně v Ostravě! S nádherným, stylovým programem a vynikajícím sólistou, který hraje jen s těmi nejlepšími (Kremer, Abbado, Harnocourt, Honeck…)!

Účinkují:

KOMORNÍ KONCERT

13. 6. – středa
Frýdek-Místek, Národní dům v 19:00

Ryze český program z děl 18., 19. a 20 století zazní v místeckém Národním domě v podání výjimečných představitelů mladé české interpretační generace.

Účinkují:

KONCERT VÍTĚZŮ 23. ROČNÍKU MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE LEOŠE JANÁČKA V BRNĚ

14. 6. – čtvrtek
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 18:00

Poprvé se v Ostravě na Janáčkově festivalu představí vítězové prestižní Janáčkovy soutěže, která již získala světové renomé. Klavír a varhany, Janáček a svět, Brno a Ostrava v jednom večeru. Janáčkova hudba nás všechny opravdu spojuje.

Účinkují:

SYMFONICKÝ KONCERT

16. 6. – sobota
Hukvaldská obora – amfiteátr v 17:00

I sto třicet let po své premiéře patří Čajkovského „Pátá“ k nejoblíbenějším světovým symfoniím. Totéž platí o Mendelssohnově koncertě, který je jen o čtyřicet čtyři let starší. Jihokorejský orchestr se tedy ve své festivalovém debutu předvede v typickém evropském repertoáru.

Účinkují:

NEDĚLNÍ MATINÉ S BRUNCHEM – Vyprodáno

17. 6. – neděle
Ostrava, Vítkovický zámek v 10:00

Po mimořádném úspěchu talk show Jiřího Vejvody pokračuje festival v nově vznikající řadě s vynikajícím znalcem Janáčkovy tvorby a života Jiřím Zahrádkou, který navíc dokáže složitou osobnost hukvaldského rodáka skvěle přiblížit úplně všem.

Účinkují:

DECHOVÁ HARMONIE – Vyprodáno

19. 6. – úterý
Ostrava, kostel sv. Václava v 19:00

Podruhé se na festivalu setkáváme s dechovou harmonií, která přednese skvělá a reprezentativní díla světového repertoáru pro toto specifické obsazení. Je to mimořádná festivalová událost, kterou si rozhodně nenechejte ujít.

Účinkují:

VARHANNÍ RECITÁL S HOSTEM

20. 6. – středa
Rychaltice, kostel sv. Mikuláše v 18:00

Nádherný kostel sv. Mikuláše, ze kterého malý Janáček „ukradl“ tympány a varhany, na něž hrál, má dodnes nezapomenutelné kouzlo. Biblické písně Janáčkova staršího přítele Antonína Dvořáka vyzní v tomto prostředí s mimořádnou intenzitou.

Účinkují:

KOMORNÍ KONCERT – Vyprodáno

21. 6. – čtvrtek
Hlučín, Červený kostel v 19:00

Hlučín se stává pravidelným místem konání festivalových koncertů. V krásném inspirativním prostředí vedle nestárnoucích skladeb vídeňských klasiků zazní strhující Trio Bedřicha Smetany, které patří ke klenotům světové komorní hudby. To vše v podání špičkových českých umělců.

Účinkují:

HARFOVÝ RECITÁL

22. 6. – pátek
Starý Bohumín, Pod zeleným dubem v 19:00

Královna královského nástroje a nyní i autorka harfových verzí symfonických skladeb. To je Jana Boušková, která se na festivalu nepředstavuje poprvé. Secesní sál ve Starém Bohumíně bude zvuku její harfy určitě slušet.

Účinkují:

SYMFONICKÝ KONCERT

23. 6. – sobota
Hukvaldská obora – amfiteátr v 18:00

Lidové inspirace v dílech českého a slovenského klasika a neuvěřitelný příběh „čarodějnice“ ze slováckého pomezí zaznějí v téměř autentickém prostředí hukvaldské obory.

Účinkují:

BALADA PRO BANDITU

KONCERT BALADY PRO BANDITU SE PŘESOUVÁ DO DKMO!
V PRODEJI JE POSLEDNÍCH 20 VSTUPENEK! ZAČÍNÁME V 17 HODIN!

Vzhledem k nepříznivému počasí se dnešní BALADA PRO BANDITU přesouvá z Hukvaldské obory do společenského sálu Domu kultury města Ostravy!

Začátek koncertu zůstává neměnný, tedy v 17 hodin.
V prodeji je posledních 20 vstupenek, které lze zakoupit od 15.30 v Janáček Pointu v DKMO.
Přeprava autobusy z parkoviště před DKMO do Hukvald se tedy ruší a zakoupené jízdenky se vracejí v místech jejich nákupu.

Děkujeme za pochopení!
Váš MHF Leoše Janáčka

24. 6. – neděle
Ostrava, Dům kultury města Ostravy  v 17:00

Již jedenáctý rok se hraje v brněnském Divadle Husa na provázku skvělá inscenace hry dvojice Miloš Štědroň – Milan Uhde Balada pro banditu. Autoři souhlasili s úpravou hudební složky inscenace pro Jihočeskou filharmonii. A v této verzi ji uvádíme v Hukvaldské oboře.

Účinkují:

KOMORNÍ KONCERT

27. 6. – středa
Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 19:00

Josef Páleníček byl nejen vynikajícím klavíristou, ale také skladatelem a osobním přítelem Bohuslava Martinů. Právě on byl posledním českým hudebníkem, který smrtelně nemocného autora navštívil a jeho dnes uváděné Variace přivezl ze Švýcarska domů.

Účinkují:

OPERNÍ GALA

30. 6. 2018 – sobota
Hukvaldská obora – amfiteátr v 18:00

Závěrečný koncert – slavné árie z českých oper

Letošní festival věnovaný stému výročí československé státnosti otevřel koncert z české tvorby a nejinak tomu bude i v jeho závěru. Krásné árie českých oper zaznějí v podání dnes již světového pěvce Adama Plachetky, který si jako hosta pozval do Janáčkova rodiště mladou sopranistku Evu Hornyákovou. Navíc budeme mít možnost opět se setkat s dirigentským uměním Roberta Jindry.

 

Koncert se koná podle plánů v Hukvaldské oboře v 18:00

MHF Leoše Janáčka je téměř u konce a zve Vás na závěrečný koncert – operní gala. Dnes, v sobotu 30. 6., budou od 18 hodin znít Hukvaldskou oborou známé árie českých oper v podání dnes již světového pěvce Adama Plachetky. Diváci se mohou těšit například na Smetanovu Libuši a Prodanou nevěstu, Dvořákovu Armidu či Rusalku a samozřejmě na Janáčkovy Příhody Lišky Bystroušky. Festival se tak letos rozloučí v opravdu mimořádné atmosféře mezi staletými hukvaldskými lipami a duby.

Vzhledem k teplotní předpovědi počasí doporučujeme návštěvníkům teplý oděv a deku s sebou.

Díky velkému zájmu byla navýšena kapacita a vstupenky jsou stále k dispozici. Vstupenky budou k prodeji i na místě před začátkem koncertu.

 

FESTIVALOVÝ EPILOG NA POČEST 164. VÝROČÍ NAROZENÍ LEOŠE JANÁČKA – Vyprodáno

1. 7. – neděle
Hukvaldy, rodná škola Leoše Janáčka v 15:00

Nový formát festivalu umožňuje do programu zařadit také komorní slavnost v Janáčkově hukvaldské rodné škole. Janáčkovo Mládí bude společně se skladbou českého autora současnosti symbolicky festival každoročně uzavírat.

Účinkují:

GRAND VALLEY WINDS NA OSTRAVSKÉ UNIVERZITĚ

Festivalový epilog je již zcela vyprodán, ale k příležitosti účasti Grand Valley Winds na MHF Leoše Janáčka, budou na Fakultě umění Ostravské univerzity probíhat Mezinárodní interpretační kurzy pod jejich vedením. Tyto kurzy budou zakončeny koncertem 28. června v 17.30 hodin v nově zrekonstruované aule na ulici Českobratrská. Na koncertě mimo jiné zazní Janáčkovo Mládí a Dechový kvintet. Rezervace vstupenek zde: 553 462 931, Michaela.Weimann@osu.cz.

LINK NA WEB: https://alive.osu.cz/spolecny-koncert-pedagogu-grand-valley-state-university-usa-a-fakulty-umeni/
UDÁLOST NA FB: https://www.facebook.com/events/228505644620182/

DOPROVODNÝ PROGRAM FESTIVALU:

Koncerty

12. 6. Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě v 15:00
Koncert vítězů mezinárodní interpretační soutěže Pro Bohemia Ostrava
ve spolupráci s Janáčkovou konzervatoří v Ostravě

 

15. 6. – 17. 6. Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě
Showcase – představujeme mladé české interprety
ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem Praha a Janáčkovou konzervatoří v Ostravě

Více informací bude zveřejněno na www.mhflj.cz a www.jko.cz

Výstavy

17. 5. – 31. 5. Ostrava, Janáčkova konzervatoř v Ostravě
„To nejlepší z Marhulky“
Výstava prací žáků výtvarného oboru
ZUŠ Eduarda Marhuly, Ostrava-Mariánské Hory

21. 5. – 30. 6. Ostrava, Dům kultury města Ostravy – vstupní vestibul
Výstava litevských fotografických obrazů k příležitosti 100. výročí obnovení státnosti Litvy
ve spolupráci s velvyslanectvím Litvy v České republice

 

Muzikologická konference Janáčkiana

31. 5. – 1. 6. T.ma konference: Z “POUT TRADICE” PŘES “VZPOURU” A “BOJ” K “VÍTĚZSTVÍ.”

Více informací bude zveřejněno na www.osu.cz

 

Festivalová divadelní představení

ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským
Ostrava, Divadlo Antonína Dvořáka v 18:30

 • 30. 5. Ludwig Minkus Don Quijote / balet
 • 1. 6. Dmitrij Šostakovič Lady Macbeth Mcenského újezdu / opera
 • 2. 6.P. I. Čajkovskij Labutí jezero / balet
 • 5. 6. Dmitrij Šostakovič Lady Macbeth Mcenského újezdu / opera
 • 6. 6. Giuseppe Verdi La Traviata / opera
 • 12. 6. P. I. Čajkovskij Labutí jezero / balet
 • 15. 6. Christoph W. Gluck Ifigenie v Aulidě / opera
 • 17. 6. Giuseppe Verdi La Traviata / opera