PKF – Prague Philharmonia

PKF Prague Philharmonia je považována za jeden z největších kulturních fenoménů novodobé historie České republiky po roce 1989. Vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946–2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015–2016 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

PKF Prague Philharmonia pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty: Harrym Bicketem, Jakubem Hrůšou, Tomášem Hanusem, Tomášem Netopilem, Dmitrijem Sitkovetským, Davidem Newmanem, Paulem McCreeshem, Milanem Turkovičem, Benem Glassbergem, Julianem Rachlinem, Gilem Shahamem, Vladimirem Spivakovem, Maximem Vengerovem, Danielem Müllerem-Schottem, Mischou Maiským, Sarah Chang, Isabelle Faust, Katiou & Mariellou Labèque, Gáborem Boldoczkým, Emmanuelem Pahudem, Gautierem Capuçonem, Jonasem Kaufmannem, Dianou Damrau, Annou Netrebko, Ailyn Pérez, Benjaminem Bernheimem, Brynem Terfelem, Javierem Camarenou a dalšími. V minulosti měla tu čest spolupracovat s Christopherem Hogwoodem, Marthou Argerich, Jefimem Bronfmanem, Andrásem Schiffem, Lucianem Pavarottim, Plácidem Domingem, Angelou Gheorghiu, Elinou Garančou, Juanem Diegem Flórezem, Thomasem Hampsonem, Magdalenou Koženou, Rolandem Villazónem a dalšími. Je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje v předních světových sálech (BBC Proms, Dresdner Musikfestspiele, Suntory Hall v Tokiu, MITO Settembre Musica, Pražské jaro, Festspielhaus Baden Baden, Elbphilharmonie Hamburk, Gasteig Mnichov, Královská opera Muscat v Ománu ad.). V jubilejní 25. sezoně 2018–2019 se představila posluchačům ve Španělsku, Francii (Festival international de musique de Besançon Franche-Comté), Rakousku, Švýcarsku, Ománu a Německu.

Natočila přes 90 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství: Deutsche Grammophon, Warner Classics, Decca, Supraphon, EMI, Sony Classical nebo Harmonia Mundi. Za své nahrávky má na svém kontě řadu ocenění: Zlatou desku RAC Kanada 2000, Cenu Harmonie 2001, Diapason d´Or 2007. V roce 2016 získala za CD Héroïque s Bryanem Hymelem nominaci na „International Opera Awards“ a v roce 2017 za CD Bohemian Rhapsody s Gáborem Boldoczkim nominaci na „International Classical Music Award (ICMA)“.  Její profilové CD Ravel-Debussy-Bizet na labelu Warner Classics z roku 2018 získalo skvělé kritiky v London Sunday Times či v Gramophone a časopis BBC Music Magazine jej zařadil mezi TOP10 nahrávek týdne. V listopadu 2019 vyšlo dlouho očekávané debutové album tenoristy Benjamina Bernheima ve spolupráci s PKF ve vydavatelství Deutsche Grammophon.

Od roku 1994 až do roku 2005 stál v čele PKF Prague Philharmonia český dirigent a zakladatel orchestru Jiří Bělohlávek (1946–2017), který se stal následně jejím čestným hudebním ředitelem. Druhým šéfdirigentem PKF byl v letech 2005–2008 švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. V letech 2008–2015 vedl těleso vynikající mladý český dirigent Jakub Hrůša.

Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. Je ceněn pro svůj charakteristický zvuk, za nímž stojí mimo jiné jeho stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu: skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Z českých autorů se orchestr našel zejména v tvorbě Bohuslava Martinů.

PKF Prague Philharmonia je dlouhodobě podporována Hlavním městem Praha a Ministerstvem kultury ČR.

www.pkf.cz

https://www.facebook.com/PKFPraguePhilharmonia

https://www.youtube.com/user/PraguePhilharmonia