Piotr Banasik

Student ve třídě profesora Andrzeje Jasińského – učitel mimo jiné Krystiana Zimermana, Banasik absolvoval s nejvyšším vyznamenáním na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích v roce 2006. V lednu roku 2015 dokončil svůj doktorský titul a stal se Odborným asistentem na své Alma mater. Zúčastnil se také mnoha mistrovských kurzů, pracoval s umělci jako Verou Gornostaevou, Alexeiem Orlovestkym, Dang Thai Sonem, Alexis Weissenberg, Ariem Vardim a Krystianem Zimermanem.

Banasik získal mnoho ocenění a vyznamenání v soutěžích a na festivalech v Polsku a v zahraničí, jako například Medaili 48. ročníku Mezinárodní soutěže Maria Canals v Barceloně, první cenu na Festivalu mladých muzikantů v Gdańsku (2002), cenu Grand Prix na Mezinárodní klavírní soutěži PARNASSOS v Monterrey, v Mexiku a první cenu Národní Chopinovy klavírní umělecké stipendijní soutěže ve Varšavě (2003). Byl rovněž oceněn na 36. ročníku Festivalu polského piana v Słupsku.
V únoru roku 2005 byl oceněn druhým místem na Národní Chopinově soutěži kandidátů na 15. ročník Mezinárodní Chopinovy klavírní soutěže ve Varšavě, kde obdržel několik speciální cen v září roku 2005, například za nejlepšího účastníka, který se neprobojoval do finále. V roce 2009 získal první místo na Národní Chopinově klavírní soutěži ve Varšavě. Stal se držitelem stipendia Polského ministerstva kultury a umění.

Od roku 1998 Banasik uspořádal bezpočet recitálů a vystoupení jako sólista symfonických koncertů v České republice, Francii, Německu, Itálii, Mexiku (například v Paláci Bellas Artes v Mexico City), Jihoafrické republice, Švýcarsku, na Ukrajině, stejně jako v mnoha důležitých koncertních síních v Polsku. Jako sólista spolupracoval s Polským rozhlasovým orchestrem z Varšavy, Polským rozhlasovým komorním orchestrem „Amadeus“, Sinfoniettou Cracovia, Forchheimer Kammerorchester (jako sólista a dirigent), Symfonickým orchestrem Guanajuato, Národním orchestrem des Pays de La Loire a s mnoha filharmonickými orchestry v Polsku.

Piotr Banasik nahrával pro polský rozhlas a televizi, například s Polským rozhlasovým orchestrem, Polským rozhlasovým komorním orchestrem „Amadeus“, a také pro mexický rozhlas (Chopinův Klavírní koncert č. 1 se Symfonickým orchestrem Guanajuato). Jako dirigent a sólista nahrál v roce 2001 spolu Mládežnickým symfonickým orchestrem Karola Szymanowského Beethovenův Klavírní koncert č. 3. O dva roky později nahrál stejný koncert pro polský rozhlas s Polským rozhlasovým orchestrem.

Piotr Banasik vystupoval na prestižních mezinárodních klavírních festivalech, například na 22. ročníku zářijového festivalu Musical de l’Orne ve Francii (2004), na 60. ročníku Mezinárodního Chopinova festivalu ve městě Duszniki, v Polsku (2005), na 24. ročníku Mezinárodního festivalu „Chopin v barvách podzimu“ (2005), na Klavírním festivalu Alexis Weissenberg ve Švýcarsku (2007) a na 8. ročníku Hudebního festivalu v Al-Ain (Spojené Arabské Emiráty), kde provedl Mozartův Klavírní koncert v Es dur č. 22 K. 482 s Varšavským filharmonickým komorním orchestrem.