Petr Vít

Brněnský rodák a absolvent zdejší konzervatoře pokračoval ve studiu na pražské AMU, jež obohatil ročním stipendiem na vídeňské Hochschule für Musik a později uměleckou dráhou i osobním životem v Rakousku, Jižní Americe či Španělsku.

Po úspěších v oblasti klasické kytary začal objevovat zcela jiný hudební svět a očarován flamenkem studoval tento styl přímo v centru dění, ve španělské Andalusii, kde získal stipendium španělského ministerstva kultury. Petr Vít prodloužil svůj původně čtyřměsíční pobyt v Granadě na několik let a dodnes zde má de facto svůj druhý domov.

V letech 1998-2006 působil jako pedagog v Kolumbii a na Escuela Experimental de Música v Granadě. Je producentem filmu “Flamenco a jeho lidé” a dalších filmových dokumentů věnovaných Španělsku, rovněž je autorem cestopisných článků a fotografických výstav zaměřených na iberoamerická témata. Z jeho pera pochází i nové překlady básní F.G. Lorky. Kromě své koncertní a pedagogické činnosti se Petr Vít věnuje také skladatelské práci, která zahrnuje kompozice pro sólové nástroje, komorní a scénickou hudbu. V současné době je Petr Vít profesorem brněnské konzervatoře, dramaturgem festivalu španělské kultury IBÉRICA (www.iberica.cz) a uměleckým ředitelem festivalu COLORES FLAMENCOS (www.flamencool.cz)

Za dlouholetou propagaci španělské kultury obdržel Petr Vít v roce 2014 od španělského krále Dona Juana Carlose I. Čestný kříž řádu za občanské zásluhy.

Koncertní aktivity Petra Víta prochází napříč nejrůznějšími žánry – sólová vystoupení jejichž těžištěm je klasická a flamenková kytara, komorní duo se sólistkou brněnské opery Andreou Širokou-Priechodskou, world music duo s izraelským perkusistou Azarem Abou, flamenková formace „Azahar“s madridskou tanečnicí Virginií Delgado, či koncerty latinskoamerické hudby s brazilským houslistou Israelem de Franca.