Operní soubor slezského divadla Opava

Slezské divadlo Opava patří k nejstarším v České republice.

1. října 1805 byla slavnostně otevřena původní německá scéna a tím byla započatá více než dvousetletá nepřetržitá existence divadelní scény ve městě Opava.

V Opavě se divadlo hrálo i po dobu okupace a druhé světové války. Německé divadlo ukončilo svou činnost v roce 1944. V poválečném období byla kromě nutných oprav přistavěna provozní budova a s velkým nadšením zahájilo činnost Slezské národní divadlo s operou, operetou, činohrou i baletem. V roce 1948 byla historická novorenesanční fasáda zcela nahrazena novým strohým vzhledem podle požadavků socialistické architektury.

Generální rekonstrukce divadla, která budově vrátila historickou podobu, ale zároveň vyšla vstříc potřebám moderního provozu, se uskutečnila v letech 1990-1992; poslední dílčí rekonstrukce interiéru a především jevištní techniky pak v roce 2010.

Slezské divadlo Opava je příspěvkovou organizací Statutárního města Opava je přínosem pro kulturu nejen v rámci města, ale i celého regionu.

V současné době má Slezské divadlo Opava dva soubory – činoherní a operní s vlastním divadelním orchestrem, operním sborem a baletem.

Kromě domovské scény Slezské divadlo Opava hraje i na zájezdech. Účast na přehlídkách a festivalech (Festival hudebního divadla OPERA, Janáčkovy Hukvaldy, Tomáškova a Novákova hudební Skuteč, Město plné tónů 2016 v Jablonci nad Nisou, Janáček a Luhačovice či Festival divadel Moravy a Slezska) – to vše vyjadřuje vysokou profesionální úroveň.