OLGA ŠROUBKOVÁ

housle

Olga Šroubková (1993) se věnuje hře na housle od 4 let, kdy ji začala vyučovat její matka Rimma Kotmelová, absolventka Moskevské konzervatoře ve třídě prof. Viktora Pikajzena. Od osmi let pokračovala ve studiu již na Hudební škole hlavního města Prahy ve třídě prof. Jiřího Fišera, u něhož absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a následně i Pražskou konzervatoř.

K jejím dosavadním úspěchům patří 2. cena ze soutěže Prague Junior Note z roku 2001, 3. cena a dvě 2. ceny z Kocianovy houslové soutěže. V roce 2006 účinkovala na koncertu ke 110. výročí od vzniku České filharmonie společně s jejími členy a v roce 2008 účinkovala na koncertu se členy Českého komorního orchestru. V Rudolfinu také vystupovala třikrát s Mistrem Josefem Sukem (Vivaldiho koncerty pro čtyři, respektive dvoje housle) a třikrát i sólově, poprvé v roce 2008 (C. Saint-Saëns – Introdukce a Rondo capriccioso), podruhé v roce 2010 (F. Mendelssohn-Bartholdy – Koncert e-moll), naposledy v roce 2012 (J. Sibelius – Koncert d-moll) v rámci cyklu Josef Suk uvádí mladé talenty.

Na Soutěžní přehrávce konzervatoří a hudebních tříd gymnázií 2011 získala 1. cenu a titul absolutního vítěze a v roce 2013 získala 1. cenu na mezinárodní soutěži BRAVO! V Namuru v Belgii. V témže roce získala také 2. cenu a speciální cenu EMCY na mezinárodní soutěži Kloster Schöntal v Německu.
V listopadu 2013 zvítězila v soutěži Nadace Bohuslava Martinů a získala rovněž cenu za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů.
V roce 2014 ukončila svá studia na Pražské konzervatoři absolventským koncertem s orchestrem, na kterém zahrála koncert P. I. Čajkovského.

V letech 2014 a 2015 se zúčastnila konkurzu o místo koncertního mistra České filharmonie a na základě postupu do druhého, resp. třetího kola měla možnost několikrát působit jako hostující koncertní mistr ČF.

Od října 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením prof. Adama Kosteckého. V září 2015 se stala laureátkou dvou mezinárodních soutěží v Číně – Zhuhai International Competition for Young Musicians (4. cena) a Chengdu International Violin Competition (1. cena) a v září 2016 získala 1. cenu a 4 zvláštní ocenění na prestižní mezinárodní soutěži „Rodolfo Lipizer Prize“.

V květnu 2017 zvítězila v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara a získala rovněž Cenu Nadace Bohuslava Martinů a Cenu Nadace Český hudební fond.

V červnu 2017 získala 4. cenu na mezinárodní soutěži Michael Hill International Violin Competition a cenu za nejlepší interpretaci soudobého díla.

 

http://www.olgasroubkova.com/
https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRRrv3zYjeYbgNQFFhHm3Eeu