Odešla další výrazná osobnost spjata s ostravským hudebním životem

V neděli 9. srpna po dlouhé těžké nemoci odešel ve svých 79 letech do muzikantského nebe Lubomír Mátl.

Lubomír Mátl na archivním snímku z jednoho z koncertů. Foto: Werner Ullmann

Absolventa sbormistrovské třídy legendárního prof. Josefa Veselky na brněnské JAMU přivedl do Ostravy šťastný Osud. Vystřídal zde ve funkci hlavního sbormistra Ostravského filharmonického sboru oblíbeného prof. Ladislava Vrtala a všichni byli plni očekávání, co mladý neznámý sbormistr předvede. L. Mátl doplnil poloprofesionální pěvecké těleso o mladé kvalitní zpěváky a v průběhu několika sezón přivedl toto těleso k maximu možného. Takových uměleckých výsledků sbor po jeho odchodu do Bratislavy (profesionální Slovenský filharmonický sbor) již nikdy nedosáhl. Společně s tehdejším šéfdirigentem JFO Dr. Otakarem Trhlíkem ale i s hostujícími dirigenty připravil pro ostravské posluchače nejeden mimořádný umělecký zážitek a je podepsán pod mnohými premiérami skladeb soudobých českých autorů i pod světovými kantátovými tituly.

Výrazná je jeho pedagogická stopa na ostravské (dnes Janáčkově) konzervatoři. U mnoha studentů probudil zájem o sborový zpěv, byl vynikajícím pedagogem sluchové analýzy, intonace a jeho provedení sborového cyklu Petrklíč bylo pro všechny opravdovým zjevením.

S Janáčkovým festivalem byl spojen od jeho vzniku v sedmdesátých letech a z jeho posledních festivalových koncertů bych jen rád připomenul provedení Janových pašijí J. S. Bacha. Opět šlo o mimořádný zážitek. Na festivalu opakovaně vystupoval i s Pěveckým sdružením moravských učitelů. A stejně jako Pražskému filharmonickému sboru, který převzal přímo po svém učiteli Josefu Veselkovi, tak tomuto legendárnímu mužskému sboru věnoval srdce, duši a to nejlepší profesionální, co měl a uměl. Jeho provedení mužských sborů Leoše Janáčka či Bedřicha Smetany již sotva kdy budou překonána.

Ostravská léta Lubomíra Mátla, ale i jeho následná hostování, byla vždy uměleckými zážitky a zároveň krásnými lidskými setkáními. L. Mátl se nevěnoval pouze úzce sbormistrovskému řemeslu, ale zapojoval se aktivně do ostravského uměleckého, hudebního života, do kterého přinesl řadu nápadů a inovací. Žel, díky tehdejší době nebyly mnohé realizovány…

Jaromír Javůrek