MODESTAS PITRĖNAS

MODESTAS PITRĖNAS, šéfdirigent a umělecký ředitel Litevského národního symfonického orchestru, příjemce Litevské národní kultury a Umělecké ceny, byl šéfdirigentem Litevské národní opery a dirigent Divadla litevské národní opery a baletu v letech 2009–2014. V letech 2006–2011 byl také šéfdirigentem Symfonického orchestru z Kaunasu. Pravidelně je zván dirigovat rozmanité operní produkce v Litevské národní opeře, v Litevském národním divadle opery a baletu, operních divadlech v Cologni a Helsinkách, stejně jako Německé opery nad Rýnem v Düsseldorfu, Národním operním Grand-divadle ve Varšavě, moskevském Velkém divadle a Operním divadle St. Gallen.

Pitrénas vystupuje na koncertech s Litevským národním symfonickým orchestrem, Státním orchestrem Krasnoyarsk, Litevským státním symfonickým orchestrem a Litevským komorním orchestrem, v mnoha evropských zemích, v USA a Číně, spolupracuje s renomovanými umělci, sdílel podium s Violetou Urmanou v jejích sólových vystoupeních v Litevské národní filharmonické síni (2009), Litevském národním divadle opery a baletu (2010) a na Vilniuském festivalu (2013).

V roce 2003 vyhrál Pitrénas první cenu a zlatou medaili na 7. ročníku Dirigentské soutěže Grzegorze Fitelberga v Katovicích (Polsko) a byl oceněn speciální cenou Slezského filharmonického orchestru. Za svůj příspěvek litevské hudební kultuře byl Pitrénas odměněn Litevskou hudební cenou a v roce 2015 byl poctěn Cenou baltského shromáždění za umění.

Pitrénas nahrál přes 15 CD sborové a symfonické hudby. Pravidelně je zván jako člen poroty národních a mezinárodních soutěží. Od roku 2003 vyučuje dirigování na Litevské akademii hudby a divadla, kde je také vedoucím katedry dirigování.