MHF LEOŠE JANÁČKA PODEPSAL DEKLARACI O SPOLUPRÁCI S ČESKÝM ROZHLASEM

Český rozhlas mediálně podpoří Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka – písemně se k tomu v deklaraci zavázali generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Programová a interpretační nabídka má co nabídnout nejen posluchačům Českého rozhlasu, ale také návštěvníkům festivalu, kteří si od středy 6. prosince mohou ve vánočním předprodeji zakoupit vstupenky na tři mimořádné večery.

V pátek 1. prosince 2017 byla v Ostravě s Českým rozhlasem uzavřena Deklarace o spolupráci na nově vznikající MHF Leoše Janáčka, který se v nové podobě uskuteční poprvé v termínu 21. května – 1. července 2018 v Ostravě, Hukvaldech a dalších městech Moravskoslezského kraje. MHF Leoše Janáčka vznikl sloučením dvou festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy a zařadil se tak mezi největší hudební festivaly s janáčkovskou tématikou a programem v Evropě. Podpisem deklarace byla stvrzena budoucí mediální spolupráce a vzájemná propagace na následující dva ročníky festivalu. Díla Leoše Janáčka budou nedílnou součástí pravidelných kulturních pořadů Českého rozhlasu a chybět nebudou ani přenosy koncertů s janáčkovskou tématikou právě z programu MHF Leoše Janáčka. Ředitel festivalu, Jaromír Javůrek po podpisu deklarace dodal: „Jedním z hlavních poslání MHF Leoše Janáčka je, kromě nabídky výjimečných koncertů pro posluchače Ostravy, Hukvald a dalších měst kraje, šíření hudebního odkazu jednoho z největších skladatelů 20. století Leoše Janáčka. A to se nám díky podpoře a spolupráci s Českým rozhlasem určitě bude dařit v daleko větším a kvalitnějším rozsahu.“

Foto: Martin Straka

 

Počátkem roku 2018 budou odtajněny všechny hvězdné tváře festivalu a MHF Leoše Janáčka tak zveřejní svůj program, ze kterého byly již nyní do vánočního předprodeje vybrány tři výjimečné večery.

BALETNÍ VEČER

29. 5. 2018, GONG, Ostrava Vítkovice
Baletní soubor Národního divadla Praha v režii a choreografii Petra Zusky na hudbu Jaromíra Nohavici a Beaty Bocek uvede mimořádný večer Sólo pro nás dva.

SYMFONICKÝ KONCERT

10. 6. 2018, DKMO, Ostrava
Pod taktovkou legendy současné polské hudby, skladatele a dirigenta Krzystofa Pendereckeho, se představí festivalový prezident Ivan Ženatý (housle), Kristina Fialová (viola) a Janáčkova filharmonie Ostrava.

OPERNÍ GALA

30. 6. 2018, Hukvaldská obora, Hukvaldy
V podání sólisty Metropolitní opery, La Scaly a Státní opery Vídeň Adama Plachetky a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, řízené skvělým operním dirigentem Robertem Jindrou zazní to nejlepší z klasických českých oper: Libuše, Prodaná nevěsta, Příhody Lišky Bystroušky a Rusalka.