MHF Leoše Janáčka letos poprvé nabízí program ve festivalových kavárnách

Kulturní dění Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka se letos poprvé promítne i do běžného denního rytmu života v Ostravě a na Hukvaldech. V obou místech se otevírají festivalové kavárny. Nabídnou hudební vystoupení, besedy a komorní setkání s festivalovými hosty a umělci. V Ostravě se kavárna zapojila do programu letošního ročníku Janáčkova festivalu už 10. května, kdy ji slavnostně otevřeli primátor Ostravy Tomáš Macura a ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Hukvaldy budou nabízet obdobné místo pro příjemné trávení času od 27. května.

„Je to vůbec poprvé, kdy se nám podařilo najít partnery, kterým není cizí vazba na dílo Leoše Janáčka, a tak nám pomohli v premiéře otevřít festivalové kavárny. Jsme za to rádi,“ uvedl ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. V Ostravě je místem setkávání a kulturního programu kavárna Sádrový Ježek sídlící příznačně na Janáčkově ulici. Pod hradem Hukvaldy, v rodišti Leoše Janáčka se budou lidé moci setkávat v Kavárně fara. Nabízený kulturní program bude vždy přístupný zdarma.

V Ostravě se příchozí mohou po celou dobu fungování festivalové kavárny, tedy až do 1. července, těšit na koncertování mladých umělců z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a na výstavu fotografií dosavadních prezidentů festivalu i umělců letošního ročníku.

Kromě toho budou připraveny komponované pořady a besedy. Například 31. května si zájemci mohou dát v Ostravě kávu s herci Jiřím Lábusem, Vilmou Cibulkovou, Vilémem Udatným a režisérkou Evou Lustigovou. Povídání bude o nadčasovosti i aktuálnosti námětu dramatu Kantáta, které je součástí činoherního programu MHF Leoše Janáčka tentýž den (31. 5.) v ostravském Divadle Mír. Jde o spojení Lustigova textu s hudbou J. S. Bacha. Se vzácnými hosty si bude na dané téma povídat uznávaná moderátorka Českého rozhlasu Dagmar Misařová.

V červnu jsou mimo jiné připravena setkání s Tomášem Braunerem, který patří k nejvyhledávanějším českým dirigentům, či s Markem Prášilem, zástupcem výrazné nastupující generace dirigentů. O hudbě, tvorbě i mohutné energii symfonického orchestru s těmito umělci postupně pohovoří herečka, moderátorka a inspirátorka kreativních akcí Anna Bangoura.

„Na Hukvaldech bude v tamní kavárně umístěna galerie fotografií umělců festivalového ročníku 2022, kteří vystoupí v krásném prostředí hradu a obory,“ doplnil J. Javůrek. Třešničkou na dortu bude, a to skoro doslova, zákusek z Mářiny kuchařky – podle receptu hospodyně Janáčkovy rodiny.