MHF Leoše Janáčka je připraven: uskuteční se 15 koncertů napříč Moravskoslezským krajem

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka letos uskuteční 15 koncertů v šesti městech Moravskoslezského kraje. Všechny koncerty a festivalové akce se budou konat v souladu s nově zveřejněnými protiepidemickými opatřeními a organizátoři jsou připraveni je uskutečnit. Již dříve přesunuli velkou část programu do venkovních prostor, které lépe vycházejí vstříc bezpečnostním opatřením. Počítá se se zavedením sektorů a zajištěním bezpečných rozestupů. Festivaloví hosté se při účasti na koncertu budou prokazovat písemným potvrzením o ukončeném očkování, proděláním onemocnění COVID 19 nebo negativním antigenním/PCR testem. Festivalové koncerty se budou konat v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích a na Hukvaldech, a to v termínu od 27. května – 1. července.

„Od začátku organizace letošního ročníku Janáčkova festivalu jsme počítali s několika variantami jeho konání tak, abychom vyšli vstříc vládním nařízením. Nejsme tedy překvapeni, ale naopak jsme plně připraveni zajistit bezpečný průběh koncertů i komfort našich festivalových hostů. Věříme, že potřebu dodržovat přetrvávající bezpečnostní opatření bohatě vyváží kvalitní živý program a špičkoví umělci, kteří se doslova z celého světa sjedou do České republiky právě na Janáčkův festival,“ řekl Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ, na ostravské tiskové konferenci u příležitosti pořádání letošního ročníku festivalu.

Festival se letos bude muset obejít bez některých doprovodných akcí, nicméně o své hlavní hvězdy nepřijde.  Mezi vrcholy patří zahajovací koncert na Slezskoostravském hradě, kde se na jednom podiu potká špičkový mexický violista Adolfo Alejo, americký dirigent Dennis Russell Davies a Filharmonie Brno. Společně zahrají slavnou skladbu Hectora Berlioze Harold v Itálii. Neopomenut by neměl zůstat koncert estonské dirigenty Kristiiny Posky a francouzské klavíristky Lisy de la Salle nebo koncert arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, který vystoupí společně s houslistou Ivanem Ženatým. 

„Jsme nesmírně rádi, že všichni interpreti chtějí na festival dorazit a jsou ochotni podstoupit karantény a testování. Máme také kvalitní zálohu v případě, že by někdo ze zdravotních důvodů nemohl koncert odehrát. Jsme po všech stránkách nachystáni divákům zprostředkovat kvalitní kulturní zážitek,“ říká Jaromír Javůrek.

 

Opatření pro diváky podrobně 

Při vstupu na koncert budou diváci kromě vstupenky požádání:

  • o písemné potvrzení, že od ukončeného očkování uběhlo 14 dní
  • nebo o písemné potvrzení, že od prodělání nemoci COVID-19 uběhlo max. 90 dní
  • nebo o negativní POC antigenní test starý max. 72 hod. nebo negativní PCR test starý max. 7 dní. Pro děti do šesti let platí, že se testovat nemusí.

V momentě příchodu na koncert budou hostesky každému příchozímu měřit teplotu bezkontaktním teploměrem, a po dobu koncertu bude potřeba mít nasazený respirátor.