Marlen Vavříková

Rodačka z České republiky, Marlen Vavříková, absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě v roce 1996, a poté hudební magisterský titul hry na hoboj a literatury na Eastmanské hudební škole a doktorát hudebního umění na Illinoiské univerzitě v Urbana-Champaign, kde studovala u Nancy Ambrose King, Richarda Killmera a Daniela Stolpera. Navštěvovala také mistrovské kurzy u Neila Blacka, Nicholase Daniela, Scotta Hostetlera, Alexe Kleina, Wayna Rapiera, Andrey Ridilli (učitelský grant z roku 2012), Jacquese Tyse, a Allana Vogela.

Marlen vystupovala s mnoha ansámbly v Evropě, Japonsku a Spojených státech a jako sólistka s orchestry v Ostravě, St. Louis, Champaign-Urbana, Allendale a Grand Rapids. Zúčastnila se festivalů v Sarasotě, Hot Springs, Banff a ostravských Dnů nové hudby a vyučovala na Letním mládežnickém hudebním festivalu v Urbana-Champaign a na pražském festivalu komorní hudby AMEROPA. Jako aktivní vědecká pracovnice publikovala Vavříková články o současné české hudbě pro hoboj v mezinárodním časopisu Double Reed Society a přednášela na konferencích na IDRS. Vavříková autorizovala a inspirovala nové práce současných skladatelů, premiérovala kompozice na konferencích a festivalech. Jako členka Open Gate se objevila v Carnegie’s Weill Recital Hall v New York City na koncertě představujícím hudbu amerického skladatele Gregoryho Mertla. Světová premiéra nahrávky Vavříkové skladby Mika Drewse Broken Symmetries můžeme slyšet na CD Music from SEAMUS 14 (SEAMUS, 2005).

Způsob hry Vavříkové získal uznání ve Spojených státech i v Evropě. Byla vybrána jako finalistka na Krannertovu cenu debutujícího umělce na Univerzitě v Illinois a vyhrála soutěže konzervatoří v Ostravě a Kroměříži. Rovněž získala prestižní hudební ocenění Hudební společnosti Kate Neal Kinley, a byla oceněna Společností pro kreativní a múzická umění na Univerzitě v Illinois. Její CD Česká a moravská hudba pro hoboj (Centaur Records) bylo vyzdvihováno magazínem Fanfare jako „povinnost pro všechny fanoušky hoboje“. Hra Vavříkové byla chválena jako „nádherná, s citlivým a lyrickým dotekem, jistou technikou a intonací a dynamickým rozsahem neobvyklým pro hobojisty“. CD z roku 2013 Petr Eben: Komorní hudba pro hoboj bylo uznáno jako „jedno z nejdůležitějších, které kdy bylo z Ebenovy hudby vydáno“ (Dvorak Society Newsletter, červenec 2013) a bylo představeno na MusicWeb International v listopadu 2013. Způsob hry Vavříkové byl opět chválen pro své „vynikající frázování a působivou interpretaci“ (Diether Steppuhn, Ensemble, říjen-listopad 2013), „zvonkovitou čirost“ a „luminiscenční kvalitu, která je prostě ohromující“ (Steve Arloff, Musicweb International).

V současné době je Vavříková docentkou hry na hoboj na Státní univerzitě Grand Valley v Allendale, Michiganu a členkou univerzitního ansámblu Grand Valley Winds (který se také představuje na CD Petr Eben: Komorní hudba pro hoboj). Od roku 2017 vyučuje Vavříková hru na hoboj na prestižní Umělecké akademii v Interlochenu a v letních obdobích se pravidelně navrací do svého rodného města Ostravy vyučovat na pololetních mistrovských kurzech hry na hoboj a na festivaly v České republice.