Marek Štilec

Marek Štilec patří k vyhledávaným představitelům mladé generace českých dirigentů.

Spolupracuje s řadou významných světových orchestrů: New World Symphony, Ulster Orchestra, Wiener Concert-Verein Orchester, Das Kurpfälzische Kammerorchester Mannheim, London Classical Soloists, Sinfonietta Cracovia, The Orchestra of the Swan, Berlin Camerata, Kammerphilharmonie Graz, National Orchestra of Moldova ,Pärnu City Orchestra, Camerata Titano a další. Z českých: Český národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Orchestr hl. m. Prahy FOK, Komorní filharmonie Pardubice, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonie České Budějovice, Plzeňská filharmonie, Filharmonie Hradec Králové a další.

Je absolventem Pražské konzervatoře v houslové třídě Dany Vlachové, dirigování dále studoval u Leoše Svárovského a na pražské AMU. Svá studia si rozšířil na řadě mistrovských kurzů u osobností jako  Colin Metters, Jorma Panula, Gerd Albrecht, Vladimir Kiradjev, Johannes Gustavsson, Achim Holub. Je absolventem International Järvi Academy – masterclass s Leonidem Grinem. V lednu 2014 řídil orchestr New World Symphony pod patronací Michaela Tilsona Thomase. Ve stejném roce se účastnil projektu „Emerging conductors“ v Belfastu pod vedením Jac van Steena.

Spolupracoval s více než desítkou sborových těles, mj. s Pražským filharmonickým sborem, Houston Symphony Chorus, Boni Pueri, Martinů Voices a dalšími. Spolupracoval rovněž s Czech Ensemble Baroque.

Je častým hostem nejvýznamnějších festivalů jako např. Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Janáčkův máj, Pražský festival melodramů, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, Hudba tisíců – Mahler Jihlava a vyhledávaným partnerem pěveckých hvězd – Thomas Hampson, Štefan Margita, Gabriela Beňačková, Anda-Louise Bogza, Ivan Kusnjer, Andrea Kalivodová, Simona Šaturová.

V oblasti melodramu spolupracoval rovněž se Soňou Červenou.

Věnuje se také opeře, nastudoval několik inscenací, mj. Legendu o Kateřině z Redernu Sylvie Bodorové v divadle F. X. Šaldy v Liberci.

V 17 letech založil komorní orchestr Quattro, jehož je dirigentem a uměleckým vedoucím.

Intenzivně se věnuje nahrávací činnosti – nahrál již přes 20 CD pro společnosti Arco Diva, Naxos, Supraphon či Radioservis. Je držitelem řady mezinárodních ocenění za nahrávky z tvorby Zdeňka Fibicha pro společnost Naxos /2 x „Nahrávka týdne“ („Album of the week“) pro stanici WQXR v New Yorku, Nahrávka roku („Recording of the Year“) 2013 a 2014 pro MusicWeb International, „Projekt roku 2013“ pro časopis Hudební rozhledy a 2x tip Harmonie.

Je autorem projektu Fibich.cz a projektu Češi ve Vídni, který patří mezi jeden z nejrozsáhlejších projektů věnovaných hudbě 2. poloviny 18. století a začátku století 19. jak na národní, tak na mezinárodní úrovni.