Lorenzo Viotti

Dirigent

Mladý švýcarský dirigent se dostal do mezinárodního povědomí ve svých 25 letech jako vítěz ceny mladých dirigentů na salcburském festivalu roku 2015 a také Cadaquéské Mezinárodní dirigentské soutěži a MDR dirigentské soutěži v roce 2013.

Viotti se narodil v Lausanne, studoval klavír, zpěv a bicí nástroje v Lyonu. Orchestrální dirigentské kurzy navštěvoval u profesora Georga Marka ve Vídni, kde rovněž působil jako perkusionista v různých významných orchestrech, mimo jiné také ve Vídeňské filharmonii. Ve svých dirigentských kurzech pokračoval u Nicoláse Pasqueta na konzervatoři Franze Liszta ve Výmaru.

Mezi hlavní mezinárodní orchestry, které vedl Lorenzo Viotti patří Filharmonie BBC v Manchesteru, Královská Liverpoolská Filharmonie, Tokijský a Osacký symfonický orchestr, Francouzský Národní orchestr v Paříži, Symfonický orchestr Bamberg, Bremenská filharmonie, Lipský Gewandhaus orchestr, Mnichovský rozhlasový orchestr, Lausannský komorní orchestr, Tonkünstlerův orchestr, Rotterdamská filharmonie, Göteborský symfonický orchestr, Dánský Národní rozhlasový symfonický orchestr, Salcburská Camerata, Vídeňský rozhlasový symfonický orchestr, Drážďanský státní orchestr, Mládežnický orchestr Gustava Mahlera a další.

Tři velmi úspěšné zakázky na poslední chvíli v roce 2016 znamenaly také jeho debut s Amsterdamským Královským orchestrem Concertgebouw, Vídeňským symfonickým orchestrem a Verbierským komorním orchestrem.

Další uznávaný debut zažil tento umělec také na Salcburském Festivalu v roce 2016 s Vídeňským Rozhlasovým symfonickým orchestrem.

Jako operní dirigent vedl Viotti Offenbachovu Krásnou Helenu v divadle Châtelet v Paříži, Rossiniho La cambiale di matrimonio (Svatební směnku) v divadle La Fenice v Benátkách, Carmen v Klagenfurtu a Rigoletta v Opeře ve Stuttgartu a Drážďanské opeře Semperoper.

Viotti také vyhrál cenu nováčků na Mezinárodním předávání cen roku 2017.

Mezi Viottiho budoucí závazky patří mimo jiné také projekty s Londýnskou královskou filharmonií, Mládežnickým orchestrem Gustava Mahlera, Mnichovskou filharmonií, Vídeňským symfonickým orchestrem, SWR symfonickým orchestrem, a početné operní produkce v Hamburku, Frankfurtu, Drážďanech, Curychu, Lyonu, Paříži a Tokiu.