LITEVSKÝ NÁRODNÍ SYMFONICKÝ ORCHESTR

LITEVSKÝ NÁRODNÍ SYMFONICKÝ ORCHESTR byl založen roku 1940 skladatelem, dirigentem a klavíristou Balysem Dvarionasem. V letech 1964–2015 byla kormidla orchestru svěřena Juozasovi Domarkasovi. Na podzim roku 2015 byl do funkce uměleckého ředitele a šéfdirigenta jmenován Modestas Pitrénas s Robertasem Šervenikasem jako druhým dirigentem orchestru.

Orchestr odehraje v Litvě i v zahraničí kolem 50 koncertů ročně, měl turné v mnoha evropských zemích, Japonsku, Jihoafrické republice, Jižní Koreji, vystupoval na takových koncertních místech jako ve Vídeňské Musikverein, filharmonické síni v Cologni a Berlíně, Londýnském Barbican centru, Alte Oper ve Frankfurtu, Metropolitní a Suntory síni v Tokiu a v Amsterdamské Concertgebouw. V roce 2011 společně se Sumi Jo, sólisty z Jižní Koreje a Tomomim Nishimotem, japonským dirigentem, provedl Litevský národní symfonický orchestr turné po Japonsku, kde proběhlo 21 koncertů, a v roce 2013–2016 koncertů v Sao Paulu, Quitu, Limě, Rosariu a Buenos Aires v Jižní Americe. Tentýž rok vystupoval orchestr na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu Litevského předsednictví Rady Evropské unie na Skargově nádvoří Vilniuské Univerzity a na Klarafestivalu v centru umění BOZAR v Bruselu.

Litenvský národní symfonický orchestr byl veden historickými osobnostmi a oslavovanými mistry taktovek včetně Kurta Masura, Cyrila Diedericha, Neemea Järviho, Mstislava Rostropoviche, Krzysztofa Pendereckého a Christopha Eschenbacha sdílel podium s mnoha proslulými umělci jako Montserrat Caballé, Jessye Norman, Sergejus Larinas, Violeta Urmana, Emil Gilels, Daniel Pollack, Sergio Tiempo, Freddy Kempf, Mūza Rubackytė, Gidon Kremer, Leonid Kogan, Julian Rachlin, Sergej Krylov, Philippe Graffin, Mischa Maisky, Ivan Monighetti, David Geringas, Danjulo Ishizaka, Yuri Bashmet a další.

Od roku 1991 byl orchestr pravidelným účastníkem Festivalu současné hudby GAIDA (Litva). Nahrávky orchestru byly vydány v Litvě i v zahraničí pod takovými nahrávacími společnostmi jako Melodiya, Marco Polo, Col legno, Ella Records, Naxos a Avie Records.