Lisztův komorní orchestr

Komorní orchestr Ference Liszta je stálým uměleckým tělesem mezinárodní elity klasické hudby po více než půl století, a proto jsou známí jako jeden z nejlepších představitelů žánru komorní hudby. Orchestr je veden Pétem Tfirstem od roku 2016 a rok co rok účinkuje v nejvýznamnějších koncertních sálech a díky své vysoké profesionalitě, všestrannosti a přizpůsobivosti se těší z práce s prvotřídními sólisty.

Orchestr byl založen v roce 1963 bývalými studenty hudební akademie Franze Liszta. Během tohoto půlstoletí-pod vedením Frigyes Sándora a následně Jánosa Rolly-získal orchestr mezinárodní uznání: vystoupili ve více než padesáti zemích; včetně Carnegie Hall v New Yorku, Suntory Hall v Tokiu, v Opeře v Sydney, Teatro Colón v Buenos Aires a Théatre de la Ville v Paříži.

Poslední roky přinesly vynikající koncerty: orchestr vystoupil v Concertgebouw v Amsterdamu, Alte Oper ve Frankfurtu, Tonhalle v Düsseldorfu, Musikverein ve Vídni, Victor Hall v Ženevě a Heydar Aliyev v Baku a také na festivalech Mecklenburg-Vorpommern a Gstaad Menuhin Festival. Navštívili světově proslulé National Centre for the Performing Arts in Beijing, a byli pozváni na jeden z nejprestižnějších festivalů v Asii: Mezinárodní umělecký festival Chine-Shanghai.

Otevřeli Liszt Year 2011, stejně jako the Hungarian EU presidency v Auditorio Nacional v Madridu, kde koncert navštívili Juan Carlos I, král Španělska a jeho manželka Sofia. Vedle vysoce uznávaných německých a italských turné provedl orchestr řadu koncertů v Jižní Americe v roce 2013 a v Japonsku v roce 2014.

Orchestr nedávno spolupracoval s takovými vynikajícími sólisty jako Mischa Maisky, Emmanuel Pahud, Vadim Gluzman, Alison Balsom, Fazil Say, Boris Berezovský, Ning Feng, Kristóf Baráti, István Várdai, David Fray, Denis Matsuev, Jefim Bronfman, Gustav Rivinius, Markus Stockhausen, Gábor Boldoczki, Andrea Rost a Steven Isserlis. V roce 2016 vydal Deutsche Grammophon jejich album jako spolupráci s Ödönem Ráczem, album bylo mezinárodně uznáno kritikou.

Komorní orchestr Ference Liszta je hrdým národním orchestrem Maďarska a hrdě zastupuje a propaguje maďarskou kulturu po celém světě.