KRISTÝNA VYLÍČILOVÁ

Sopranistka původem z Bystřice pod Hostýnem je absolventkou Konzervatoře Brno, kde vystudovala obor zpěv pod pedagogickým vedením Mgr. I. Sobolové – Hýlové, a Vysoké školy múzických umení v Bratislavě, kde absolvovala ve třídě doc. H. Štolfové – Bandové ArtD. V představeních VŠMU účinkovala například v roli Donny Elvíry (Don Giovanni) nebo jako Mi (Země úsměvů).

Své vokální schopnosti opakovaně rozvíjela na Mezinárodních mistrovských pěveckých kurzech v Karlových Varech, na Letní škole barokní hudby v Holešově, na Mistrovských pěveckých kurzech Adama Plachetky, Kateřiny Kněžíkové a Markéty Cukrové v Litni i na Masterclass pod vedením sopranistky Sandry Trattnigg.

Je laureátkou několika mezinárodních pěveckých soutěží, mezi jinými IUVENTUS CANTI Vráble, Pěvecká soutěž Olomouc, písňová kategorie Pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Kristýna Vylíčilová je pravidelným hostem českých a slovenských operních scén. V Moravském divadle Olomouc ztvárnila roli Frasquity (Carmen) a trojroli Pepi, Valencie a Mi (Operetní soirée). Ve Slovenském národním divadle se představila jako Lisetta v opeře Giovanniho Paisiella Král Teodor v Benátkách. V roce 2016 vystupovala v Jihočeském divadle v roli Evičky v opeře Vojtěcha Hřímalého Zakletý princ, za niž byla zařazena do širší nominace na Cenu Thálie 2016, také v roli Berenice v opeře Gioacchina Rossiniho Příležitost dělá zloděje, dále hostovala v ostravském Národním divadle moravskoslezském jako Ludiše (Braniboři v Čechách) a v Divadle F. X. Šaldy Liberec jako Anna Reich (Veselé paničky windsorské) a Karolka (Její pastorkyňa). V únoru 2018 debutovala v pražském Stavovském divadle v roli Barbariny (Figarova svatba). V červnu 2018 se poprvé představila v plzeňském Divadle J. K. Tyla v roli Messaggiery v opeře Claudia Monteverdiho Orfeo. S tímto představením také účinkovala v Markraběcím operním domě v Bayreuthu.

Pro společnost Naxos natočila ve spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK sopránové sólo v Korunovační kantátě L. Koželuha.

Kristýna je interpretkou děl od baroka po současnost. Kromě klasického operního i operetního repertoáru spolupracuje s ansámbly specializujícími se na současnou a barokní hudbu.

S brněnským souborem Ensemble Opera Diversa zaměřeným na interpretaci soudobé hudby nastudovala operu Miloše Štědroně Chameleon. S olomouckým souborem Ensemble Damian provedla neobarokně-minimalistické opery Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara Torso, Yta innocens a L´Arianna, dále roli L´Eta dell´Oro v barokní opeře Antonia Vivaldiho La Senna festeggiante a hlavní roli Trigoniany v novodobé premiéře opery Františka A. Míči Operosa terni Colossi Moles.

Vystupovala na prestižních hudebních a operních festivalech jako MOF Smetanova Litomyšl, Litoměřické svátky hudby a Olomoucké barokní slavnosti.

Kromě účinkování v divadelních inscenacích se Kristýna Vylíčilová věnuje bohaté koncertní činnosti. Spolupracovala s tělesy jako je Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Plzeňská filharmonie, Karlovarský symfonický orchestr, Musica Figuralis, Polyfonický sbor Inspiratum (Moskva), Pražští pěvci, Barokní orchestr Pražské konzervatoře a další ansámbly, s nimiž uvedla mnohá stěžejní díla duchovní vokálně instrumentální literatury.

 

Ukázky nahrávek:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLW0vIuAMsrRTGE5l3eFUEcCKkwJZeXzBK

https://www.facebook.com/Vylicilova/