KRÁSA ITALSKÉHO BELCANTA V PODÁNÍ JANA MARTINÍKA A NICOLY PROKSCH FESTIVALOVÝ PODZIM MHF LEOŠE JANÁČKA ZVE NA PĚVECKÉ OPERNÍ GALA

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka na podzim připravil cyklus několika mimořádných koncertů v rámci projektu Festivalový podzim. Chce jimi v této složité době vyjádřit podporu umělcům a poděkovat svým posluchačům. V první půli září proběhly první koncerty a nyní zve festivalová produkce na koncert s příznačným názvem KRÁSA ITALSKÉHO BELCANTA. Slavné árie a scény z nejlepších oper výrazných tvůrců italské opery 19. století zaznějí v úterý 22. 9. od 19.00 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy v podání sopranistky Nicoly Proksch a basisty Jana Martiníka za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Po koncertě čeká posluchače přídavek po potlesku – tedy aftertalk, ve kterém s Nicolou Proksch a Janem Martiníkem pohovoří o životě moderátor Jiří Vejvoda. S Janem Martiníkem se mohou posluchači neformálně potkat také osobně již 20. 9. v rámci besedy v Centru Pant, kde jej vyzpovídá ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Zářiový cyklus koncertů Festivalového podzimu, který je malým festivalem, ale velkým poděkováním všem umělcům a posluchačům, uzavře Pěvecký koncert – Krása italského belcanta. Kapuleti a Montekové, Marie Stuartovna, Lazebník sevillský nebo Don Pasquale – árie a dueta z těchto oper Mistrů italské opery, jakými jsou Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Gioacchino Rossini zazní v podání sopranistky Nicoly Proksch, sólisty Komické opery v Berlíně a absolventa Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Fakulty umění Ostravské univerzity basisty Jana Martiníka. Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit vyhledávaný operní dirigent Peter Valentovič.

BESEDA S JANEM MARTINÍKEM V CENTRU PANT / Jednou z cest, jak zintenzivnit ko-munikaci s posluchači a umocnit pak zážitek z koncertu jsou osobní setkání s vybranými umělci, se kterými probíhají besedy v Centru Pant. Prvním z umělců, se kterými si bude ne-formálně povídat ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek, je právě Jan Martiník. „Velmi se na osobní setkání s Janem Martiníkem těším. V našem rozhovoru probereme fungování německých operních scén v běžném i pandemickém provozu, jeho vztahu k písňové tvorbě neboť zpívá a natočil mimo jiné slavnou Schubertovu Zimní cestu. Dotkneme se ale i osobního života sólisty berlínské Státní opery,“ dodává Jaromír Javůrek. Beseda v Centru PANT pro-běhne v neděli 20. 9. od 15.00 hodin. Vstup je zdarma a koncert bude také živě streamován na FB Centra PANT a MHF Leoše Janáčka.

PŘÍDAVEK PO POTLESKU / Povídání po potlesku neboli aftertalk je dalším z vylepšení Festivalového podzimu MHF Leoše Janáčka. „Koncept je prostý. Jakmile skončí koncert, vrátí se sopranistka Nikola Proksch a basista Jan Martiník před diváky na jeviště, aby na 20 minut čelili mým otázkám. Řeč bude nejen o hudbě, ale o životě, o manželství, o světě kolem nás,“ říká moderátor aftertalk Jiří Vejvoda.

POZVÁNKA NA LISTOPADOVÉ KONCERTY / Listopadový cyklus koncertů zahájí 17. 11. ve Starém Bohumíně, Pod Zeleným dubem, Komorní koncert hobojisty Viléma Veverky a Benda Quartetu. Bach, Händel nebo Stravinskij budou zase znít 20. 11. na Varhanním kon-certě v ludgeřovickém kostele sv. Mikuláše. Vedle varhaníka Filipa Šmerdy, vítěze Meziná-rodní varhanní soutěže P. Ebena vystoupí houslistka Alžběta Stračinová a sopranistka Barbo-ra Jirásková. Národní dům ve Frýdku-Místku nabídne 21. 11. Komorní janáčkovský koncert. Výběr z klavírního díla Leoše Janáčka zahraje klavírista Martin Kasík, který bude rovněž part-nerem slovenskému tenoristovi Ĺudovítovi Ludhovi ve vrcholném skladatelově díle Zápisník zmizelého. Festivalový podzim velkolepě uzavře 29. 11. v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě Pěvecký koncert Molieri aneb velcí rivalové Mozart a Salieri. Sólista Metropolitní opery v New Yorku a stálý host Státní opery ve Vídni Adam Plachetka za doprovodu Czech Ensemble Baroque poodkryje tajemství legendy o vztahu dvou rivalů na vídeňském císař-ském dvoře Mozarta a Salieriho.

 

 

INFORMACE KE VSTUPENKÁM / Vstupenky je možné si zarezervovat a zakoupit online na www.mhflj.cz nebo ve kterémkoliv z předprodejních míst sítě Colosseum Ticket. Prodej-ním místem v DKMO je Janáček Point. Více informací o prodeji vstupenek: 731 176 024, vstupenky@mhflj.cz.

Festivalový podzim je pro všechny posluchače také pozvánkou na plnohodnotný ročník MHF Leoše Janáčka, který se uskuteční od 27. 5. do 1. 7. 2021.