Kateřina Englichová

Patří k výrazným osobnostem evropského interpretačního umění. Čerstvá držitelka ceny Prague Classic Award 2018, Kateřina Englichová spolupracovala s významnými umělci a soubory, jak v zahraničí –Mstislav Rostropovič, Carol Wincenc, Gerard Causé, Cindy Phelps, Robert Davidovici, Michael Kofler, ad., tak u nás – Josef Suk, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý, Martin Kasík, Vilém Veverka, Jitka Hosprová, Škampa kvarteto, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Martinů, Haas Quartet, Ensemble Inégal, Pražský filharmonický sbor, Kuhnův dětský sbor ad. Na podzim 2018 bude členkou poroty v největší světové soutěži „Israel Harp Competition“.

Jako sólistka spolupracovala s dirigenty, Jakubem Hrůšou, Jiřím Bělohlávkem, Zdeňkem Mácalem, Kasparem Zehndrem, Petrem Vronským, Ondřejem Kukalem, Pietari Inkinenem, ad. Několik let hrála s Filadelfským symfonickým orchestrem a měla možnost pracovat s dirigenty jako jsou Simon Rattle, Claudio Abbado,Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas, Seiji Ozawa ad. Zúčastnila se festivalů – Tanglewood, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music festival v Japonsku, Pražské jaro, Pražský podzim, Dvořákova Praha, Festival Marnach (Lucembursko), Carintischer Sommer (Rakousko), Festival Mitte Europa, Sarajevská zima (Bosna), ad.

Vedla mistrovské kurzy v USA (Juilliard School of Music, Curtis Institute of Music), Kanadě,ve Velké Británii (The Royal Academy of Music), Hongkongu, Lucembursku, harfový seminář v Santuario di Crea v Itálii. Každé léto vede kurzy na festivalu Ameropa.

Kateřina Englichová vystoupila jako sólistka, mimo jiné, s Filadelfským symfonickým orchestrem, se San Francisco Chamber Orchestra, s Vancouver Symphony Orchestra, s Hongkongským symfonickým orchestrem, s Brandenburským symfonickým orchestrem, s Budapešťským symfonickým orchestrem, s Českou filharmonií, s Brněnskou filharmonií, se symfonickým orchestrem Katowice, s Georg Solti komorním orchestrem Budapešť, s Českou filharmonií, se Symfonickým orchestrem FOK, s Českým komorním orchestrem, s Talichovým komorním orchestrem, s Barocco sempre giovanne ad.

Vystudovala Konzervatoř v Praze a prestižní Fulbrightovo stipendium jí umožnilo studova na Curtisově Institutu ve Filadelfii, USA . V létě 2017 dokončila postgraduální studium na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně.

Vystoupila po celé Evropě, Severní Americe, Japonsku, Hongkongu, Austrálii a Novém Zélandu.

V roce 1998 debutovala v newyorské Weill Recital Hall v Carnegie Hall. S Českou filharmonií debutovala v roce 2008.

Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada skladatelů pro ni napsala skladby – např. Sylvie Bodorová, Jiří Gemrot, Zdeněk Lukáš, Jan F. Fischer, P.Zimmerli, Karel Janovický, Jindřich Feld, Luboš Sluka ad.

Premiérovala v Čechách také koncerty Alberta Ginastery a Nino Roty.

Kateřina Englichová se podílela na více než 40 CD nahrávkách – např. pro firmy Supraphon, Harmonia Mundi, Arco Diva, New World Record USA, Exton Japan aj.

V posledních letech vydala CD Lukáš/Feld/Kalabis s lucemburským flétnistou Carlo Jansem, violistkou Jitkou Hosprovou a Pražským komorním orchestrem, dále u americké společnosti “Bogner`s Café” Mozartův Koncert pro flétnu a harfu s flétnistou Robertem Stallmanem, dirigentem Ondřejem Kukalem a Českým komorním orchestrem. V roce 2016 vyšla její sólová nahrávka „Musica per arpa“ Britten/Slavický/Gemrot/Hurník pro firmu Supraphon a v dubnu 2017 „Impressions“ Ravel-Kvěch/Debussy/Sluka s hobojistou Vilémem Veverkou, taktéž pro Supraphon. V roce 2017 vychází i nahrávka B.Britten Ceremony of Carols s Kühnovým dětským sborem a sbormistrem Jiřím Chválou. Momentálně připravuje natáčení CD se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.

Je držitelkou prvních cen z mnoha mezinárodních soutěží (USA, Itálie, Rakousko)-mimo jiné i Pro Musicis Int. Award v New Yorku. Kateřina Englichová obdržela také Cenu Komorního spolku při České filharmonii za přínos v komorní hudbě a cenu lucemburského hudebního časopisu Supersonic Pizzicato za nahrávku francouzské komorní hudby. S Kateřinou Kněžíkovou získaly v lednu 2018 cenu Prague Classic Award v kategorii komorní hudba.

Kateřina Englichová je porotkyní v mezinárodních soutěžích – Itálie, Kanada, USA, Česká republika, v listopadu 2017 předsedala již II. Harfové soutěži Karla Patrase v Praze.

V březnu 2018 byla pozvána do poroty v harfové soutěže v srbském Pancevu, v říjnu 2018 byla porotkyní na „ Israel Harp Competition“.

Několik let byla členkou komise Nadace “Plaváček” Juraje a Deany Jakubiskových, která pomáhá dětem z dětských domovů v uměleckých aktivitách.

Je členkou Společnosti A.Dvořáka a “Harp Society”.

V roce 2000 se stala “Tváří” firmy Avon při kampani proti rakovině prsu.