Julian Rachlin

Julian Rachlin je jeden z nejpůsobivějších a nejrespektovanějších houslistů naší doby. V prvních třech dekádách jeho kariéry si vybudoval blízké vztahy s mnoha nejprestižnějšími dirigenty a orchestry. Rachlin je hlavním hostujícím dirigentem Royal Northern Sinfonie (Královské severní Sinfonie) a Turkcké filharmonie (Finsko). Rovněž vede festival v Palma de Mallorca „Julian Rachlin & Friends Festival“.

Hlavní body sezóny 2017/18 Juliana Rachlina zahrnují zahájení sezóny Petrohradské filharmonie s Yurim Temirkanovem, zahájení sezóny Barcelonského symfonického orchestru s Kazushi Onem a turné s La Scala Filharmonica a Riccardem Chaillym, jeho návrat do orchestru del Maggio Musicale se Zubinem Mehtou a účinkování na festivalu Pražské jaro. Také připravuje svůj vlastní cyklus ve vídeňském koncertním sále Musikverein.

Jako dirigent vyjíždí Rachlin na turné s Anglickým komorním orchestrem a bude, mimo jiné, hostujícím dirigentem Královské filharmonie, Maďarské národní filharmonie, Královské Liverpoolské filharmonie, Orchestru della Svizzera Italiana, Moskevských Virtuozů, Národního Taiwanského symfonického orchestru a Pražské filharmonie.

Julian Rachlin se narodil v Litvě, ale roku 1978 emigroval do Vídně. S Borisem Kuschnirem a Pinchasem Zukermanem studoval na vídeňské konzervatoři hru na housle. Poté, co roku 1988 vyhrál cenu „Mladého skladatele roku“ v evropské soutěži, stal se nejmladším sólistou, který koncertoval s vídeňskou filharmonií, debutoval pod taktovkou Riccarda Muti. Na doporučení Marisse Jansonse, studoval Rachlin dirigování u Sophie Rachlin. Od září 1999 působí Rachlin na houslové fakultě na Vídeňské hudební a umělecké univerzitě. Je také úspěšným hráčem na violu a jeho nahrávky pro Sony Classical, Warner Clasics a Deutche Grammophon se setkaly s velkým úspěchem. Julian Rachlin, vyslanec UNICEF, je také zavázán vzdělávacím aktivitám a charitativní práci.

Julian Rachlin hraje na Stradivari housle „ex Liebig“ z roku 1704 a na violu Lorenza Storioniho z roku 1785, na úvěr, který mu poskytla soukromá nadace Dkfm. Angeliky Prokopp. Jeho struny jsou sponzorovány firmou Thomastik-infeld.