Jiří Najvar

Jiří Najvar se narodil 5. 4. 1990 na Čeladné. Do PSMU nastoupil v roce 2012. Studoval kompozici na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kde jako stipendista Českého hudebního fondu v roce 2011 absolvoval slavnostním koncertem s Moravskou filharmonií Olomouc (Rapsodie pro pozoun, varhany a symfonický orchestr). Během konzervatorních studií získal opakovaně ocenění v mezinárodní skladatelské soutěži Generace a jeho skladby zazněly na festivalech Hudební současnost a Janáčkův Máj. Ve studiu kompozice pokračoval na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně pod pedagogickým vedením doc. Dana Dlouhého. Jeho tvorba čítá desítky sborových a vokálně-instrumentálních skladeb (na světské i duchovní texty), které byly premiérovány převážně na Moravě. V rámci poznávání nových skladebných metod také vytvořil řadu elektroakustických (Dazed Bells – Omámené zvony, Voices – Hlasy, Křik čerstvého vejce…) a experimentálních kompozic (Alea iacta est, SPT 1 a další…). V roce 2014 se stal vítězem soutěže Stonavská Barborka se skladbou pro pěvecké okteto a klavír Whale Song (Píseň velryby) a také navázal spolupráci s Galerií Industra, Studiem Devítka (Ve tmě květiny nerostou), Divadelním studiem Marta (Krvavá svatba) či Městským divadlem Zlín (Evžen Oněgin).

Svůj hudební rozhled rozšířil o sbormistrovství, které absolvoval ve třídě prof. Lubomíra Mátla. Pokračoval ve studiu u prof. Blanky Juhaňákové, ArtD, které vyvrcholilo magisterským absolventským koncertem s programem: W. A. Mozart – Requiem. Tradičním matiné PSMU ukončil půlroční studijní pobyt ve Vídni (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien), kde byl posluchačem sbormistrovství ve třídě Erwina Ortnera a dirigování orchestru u Johannese Wildnera.

V současnosti spolupracuje se sborem VOX IUVENALIS, s kterým dirigoval světovou premiéru své skladby Association of Colors (Asociace barev) na mezinárodní soutěži v Maďarsku a je zakladatelem Brno Contemporary Vocal Ensemble, se kterým získal zlatou medaili na 42. ročníku Mezinárodního festivalu Svátky písní Olomouc. Doposud spolupracoval s tělesy Luscinia Opava, Ostravský dětský sbor, Chorus Ostrava, Komoraczech, Echo Frýdlant n. Ostravicí, PS Lumír, Karásek Choir, D. A. V. A. Rousínov, MAS Brno, Moravský komorní sbor, Brno Glee Club a další.