Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie je renomovaný symfonický orchestr, jehož domovem je Ostrava. Složen z téměř stovky prvotřídních hudebníků vyniká mezi ostatními orchestry především svou jedinečnou měkkostí smyčců a ostrým zvukem žesťové sekce. Od roku 2014 zastává pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele Heiko Mathias Förster.

Na základech rozhlasového orchestru, který byl založen v dobách, kdy Paul Hindemith, Leoš Janáček, Sergej Prokofjev a Igor Stravinskij pravidelně navštěvovali Ostravu, vznikl v roce 1954 velký symfonický orchestr. Díky pečlivému uměleckému vedení se brzy stal jedním z nejvěhlasnějších českých orchestrů a už 2 roky po založení vycestoval poprvé na zájezd do zahraničí.

Janáčkova filharmonie Ostrava pořádá ročně více než 50 symfonických koncertů pro místní ostravské publikum a snaží se mu představit ty nejlepší umělce. V uplynulých dvou sezónách byl jejím hlavním hostujícím dirigentem Michail Jurowski. Sezónu 2016/2017 provázely JFO skladby rezidenčního skladatele Peterise Vaskse.  Mezi nejzvučnější jména zmíněné sezóny patřila Lisa Batiashvili, Midori, Vadim Gluzman, Gábor Boldoczki, Narek Hakhnazaryan, Joseph Moog a Alessandro Taverna.

Z nedávných úspěchů se může pochlubit koncerty s hvězdami operního nebe Annou Netrebko a Jonasem Kaufmannem, dále realizovanými zájezdy do zahraničí (festival Varšavský podzim, Arts Centre Seoul, Bilbao, Konzerthaus Wien, Tonhalle Zürich, Théâtre des Champs-Elysées Paris), vystupováním pod taktovkami takových mistrů, jako jsou Antoni Wit, Case Scaglione, Jakub Hrůša a doprovázením světových virtuózů, byli to např. Olga Kern, Johannes Moser a Kirill Gerstein.