Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie je renomovaný symfonický orchestr, jehož domovem je Ostrava. Složen z téměř stovky prvotřídních hudebníků vyniká mezi ostatními orchestry především svou jedinečnou měkkostí smyčců a ostrým zvukem žesťové sekce. Od roku 2014 zastává pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele Heiko Mathias Förster.

Na základech rozhlasového orchestru, který byl založen v dobách, kdy Paul Hindemith, Leoš Janáček, Sergej Prokofjev a Igor Stravinskij pravidelně navštěvovali Ostravu, vznikl v roce 1954 velký symfonický orchestr. Díky pečlivému uměleckému vedení se brzy stal jedním z nejvěhlasnějších českých orchestrů a už 4 roky po založení vycestoval poprvé na zájezd do zahraničí.

Janáčkova filharmonie Ostrava pořádá ročně více než 50 symfonických koncertů pro ostravské publikum a snaží se mu představit ty nejlepší umělce. V uplynulých sezónách byl jejím hlavním hostujícím dirigentem  Michail Jurowski. Mezi nejzvučnější jména uplynulých sezón patřila Lisa Batiashvili, Pablo Barragán, Simon Trpčeski, Midori, Vadim Gluzman, Gábor Boldoczki, Narek Hakhnazaryan, Joseph Moog, Lukáš Vondráček či Denis Kozhukhin.

Z nedávných úspěchů se může pochlubit koncerty s hvězdami operního nebe Annou Netrebko a Jonasem Kaufmannem, dále realizovanými zájezdy do zahraničí (festival Varšavský podzim, Arts Centre Seoul, Bilbao, Konzerthaus Wien, Tonhalle Zürich, Théâtre des Champs-Elysées Paris), vystupováním pod taktovkami takových mistrů, jako jsou Antoni Wit, Case Scaglione, Jakub Hrůša a doprovázením světových virtuózů, byli to např. Olga Kern, Johannes Moser, Boris Giltburg a Kirill Gerstein.