Jakub Rousek

Tenorista Jakub Rousek narozený 22.3.1982 v Olomouci po absolvování hotelové školy a práce v oboru začal v roce 2004 soukromě studovat operní zpěv u Mgr. Václava Málka operního režiséra a dlouholetého sólisty opery Moravského divadla.

Od roku 2005 byl angažován jako člen sboru moravského divadla v Olomouci.
Po tříletém angažmá ve sboru se od září roku 2008 stal sólistou opery a operety na téže scéně.
Během svého angažmá zazpíval stěžejní role prvního oboru, jako byli Roberto Leicester v Marii Stuardě, Ferrando v Cosi fan tutte, Gianetta ve Strace zlodějce, Cavaradossiho v Tosce, Dona Josého v Carmen, Jeníka v Prodané nevěstě, Nemorina v Nápoji lásky, Gabriela Adorna v Simonu Boccanegrovi, Calafa v Turandot, Regenta v Pádu Antikrista od Viktora Ullmanna, Lukáše v Hubičce, Vévodu z Mantovy v Rigolettovi a mnoho dalších menších operních rolí.
I v operetě zpíval mnoho zajímavých rolí, ať to byl Gaston Dumenil v Plese v opeře, Camille de Rossilon ve Veselé vdově, Alfréd v Netopýrovi či titulní role Rytíře Modrovouse od Jacquese Offenbacha. A mnoho dalších menších rolí.
S olomouckou operou hostoval i v zahraničí/Německo, Rakousko, Francie, Slovensko, Polsko/.

V roce 2008 se také zúčastnil festivalu Janáček Brno, kde zpíval původní verzi Janáčkovi Jenůfy/1904/ v roli Laca.

Také ve Slezském divadle v Opavě jako host ztvárnil hlavní role. Ať to byli Laca v Jenůfě oceněné Libuškou, cenou diváka za nejlepší inscenaci na festivalu Opera 2015 v Praze, Mario Cavaradossi v Tosce, kterého zpíval již i v Olomouci, Turiddu v Sedláku kavalírovi či Ismael v Nabuccovi.
Byl přizván i k operetě Veselá vdova, kde již podruhé v kariéře ztvárnil Camilla de Rossilon.

S opavským divadlem hostoval i na scéně Slezské opery v Bytomi v Polsku.

Dále se věnuje i koncertní činnosti,zúčastnil se během let několik turné s Beethovenovou 9. symfonií a Orffovou Carminou Buranou na předních koncertních pódiích v Německu a Belgii/Berlín, Mnichov, Hamburg, Kiel, Lipsko, Antverpy, Brussel a další/.

Dále koncertuje i v různých gala představeních operních i operetních v Německu, Rakousku, Belgii, Francii a Polsku.

Koncertoval s Moravskou filharmonií Olomouc, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové či s polskou Baltickou filharmonií v Gdaňsku.

Spolupracoval s dirigenty Miloslavem Oswaldem, Petrem Šumníkem, Tomášem Hanákem, Ondrejem Olosem, Petrem Chromčákem, J.H.Frankem, Tomasem Groegrem, Martinem Peschíkem a dalšími.

Na jevištích spolupracoval s renomovanými režiséry Václavem Málkem, Michaelem Tarantem, Janou Andělovou Pletichovou, J.A.Pitínským, Martinem Dubovicem, Václavem Klemensem, Karlou Štaubertovou, Dagmar Hlubkovou, Luborem Cukrem, Lvem Pugliesim, Oldřichem Křížem a dalšími.

V roce 2013 o Jakubu Rouskovi natočila dokument Úděl nadání režisérka Hana Pinkavová.

V sezoně 2013-2014 byl v Olomouci oceněn cenou za nejlepší jevištní výkon v roli Kalafa v inscenaci Pucinniho Turandot.
V roce 2018 získal nominaci na Cenu Thálie za svůj výkon v roli Manoliose v inscenaci Řecké pašije.