Itamar Golan

Po více než dvě dekády spolupracuje Itamar Golan s nejvýznamnějšími instrumentalisty naší doby. Jeho práce mu přinesla velký kritický ohlas a je jedním z nejvyhledávanějších pianistů své generace hrající na nejprestižnějších pódiích po celém světě.

Golan se narodil ve Vilniusu, v Litvě, jeho rodina emigrovala do Izraele, když mu byl pouze rok. Tam začala jeho hudební studia a svůj první koncert odehrál již ve svých 7 letech v Tel-Avivu.

Golan byl opakovaně oceněn stipendii z Americko-Izraelské kulturní nadace, která mu umožnila studovat u Emmanuela Krasovského a jeho mentora komorní hudby, Chaima Tauba. Později byl díky plnému stipendiu z New Englandské konzervatoře v Bostonu vybrán ke studiu u Leonarda Shurea.

Golanovou vášní již od dětských let byla komorní hudba, ale vystupoval také jako sólista s významnými orchestry, včetně Izraelské filharmonie a Berlínské filharmonie pod vedením Zubina Mehty, Královské filharmonie pod vedením Daniele Gatti, Orchestra Philharmonica della Scala, Vídeňská filharmonie pod vedením Riccarda Mutiho a Filharmonickým orchestrem pod vedením Lorina Maazela.

Během let spolupracoval s Vadimem Repinem, Maximem Vengerovem, Julianem Rachlinem, Mischou Maiskym, Shlomem Mintzem, Ivryem Gitlisem, Idou Haendelem, Kyungem Wha Chungem, Sharon Kam, Janine Jansen, Martinem Frostem, Torleifem Thedeenem a mnoha dalšími. Je častým účastníkem mnoha prestižních mezinárodních hudebních festivalů, např. v Salzburku, Verbieru, Lucernu, Tanglewoodu, Ravinii, a natočil řadu nahrávek pro Iabels, Deautsche Grammophon, Warner Classics, Decca, Teldee, EMI a Sony Classical.

V roce 1991 byl Itamar Golan nominován jako vyučující na fakultu Manhattanské hudební školy, čímž se stal jedním z nejmladších učitelů. Od roku 1994 učil komorní hudbu na Pařížské konzervatoři. Golan žije v Paříži, kde se podílí na mnoha uměleckých projektech.