Isabelle Faust

Isabelle Faust uchvacuje své posluchače svým poctivým přístupem k interpretaci hudby. Každým hudebním dílem se zabývá do hloubky, včetně studia historického kontextu díla i nástrojů, které se hodí pro dané období, a vždy usiluje o tu nejvyšší možnou autenticitu podle dostupných znalostí. Daří se jí s nadšením zprostředkovat nový interpretační pohled na repertoár od Heinricha I. F. Bibera až po Helmuta Lachenmanna.

Ve velmi nízkém věku zvítězila v soutěžích Leopold Mozart Competition a v Paganini Competition, velice brzy získala nabídky hostování s nejvýznamnějšími orchestry-Berlínská filharmonie, Boston Symphony Orchesra, NHK Symphony Orchestra Tokyo, Chamber Orchestra of Europe a Baroque Orchestra Freiburg.

Z toho se odvíjela úzká a trvalá spolupráce s dirigenty jako Claudio Abbado, Giovanni Antonini, Frans Brüggen, Sir John Eliot Gardiner, Bernard Haitink, Daniel Harding, Philippe Herreweghe, Andris Nelsons a Robin Ticciati.

Neutuchající umělecká zvědavost a otevřená mysl Isabelle Faust obsáhnou všechna období a způsoby umělecké spolupráce. Nikdy tedy nepovažuje hudbu za cíl sám o sobě, ale spíše se snaží oddaně, s citem a svědomitě zprostředkovat podstatu daného díla. Kromě velkých symfonických houslových koncertů hraje například i v Schubertově oktetu historických nástrojů, nebo Kafkovy Fragmenty od skladatele György Kurtága spolu s Annou Prohaska, nebo „L’Histoire du Soldat“ od Igora Stravinského ve spolupráci s Dominique Horwitz. Svým nasazením vynikajícím způsobem přispívá k interpretaci soudobé hudby. Do nadcházejících sezón připravuje premiéry děl od skladatelů Pétera Eötvöse, Ondřeje Adámka, Marca Stroppa, Oscara Strasnoyho a Beata Furrera.

Nespočet jejích nahrávek si získal pozitivní ohlas u kritiků, včetně ocenění Diapason d’or, Grammophone Award, Choc de l’année i dalších. Mezi nejnovější nahrávky patří Mozartovy houslové koncerty s Il Giardino Armonico pod vedením Giovanniho Antoniniho, a Baroque Orchestra pod vedením Pabla Heras-Casady. Isabelle Faust představila také další populární nahrávky, včetně sonát a hudebních sól pro housle od Johanna Sebastiana Bacha i houslových koncertů Ludwiga van Beethovena a Albana Berga pod taktovkou Claudia Abbada. Dlouhodobě spolupracuje v komorní hře s Alexandrem Melnikovem. Vyšly také souhrnné nahrávky obsahující všechny sonáty pro piano a housle od Ludwiga van Beethovena i další skladby.

Isabelle Faust je v sezóně 2018/2019 residenčním umělcem Kölner Philharmonie.