INGENIUM ENSEMBLE

INGENIUM ENSEMBLE je smíšený vokální soubor tvořený šesti mladými zkušenými zpěváky, z nichž čtyři jsou sourozenci, ze slovinské Lublaně. Soubor byl založen na podzim roku 2009, koncertní premiéru si odbyl 13. listopadu 2009 a od této doby absolvoval několikeré koncerty ve Slovinsku i zahraničí.

V dubnu 2013 se soubor zúčastnil Mezinárodní sborové soutěže v rakouském Bad Ischelu, odkud si přivezl titul pro absolutního vítěze díky vítězství v kategoriích duchovní hudba a volný program. O rok později si z Mezinárodní soutěže A Cappella v německém Lipsku přivezl ceny publika a speciální cenu (udělenou hostitelským souborem Amarcord) pro nejlepší nenazvučený soubor včetně ceny za nejlépe provedenou nenazvučenou píseň. V srpnu 2014 vyhrál soubor pro změnu vokální kategorii a kategorii renesanční hudby na Mezinárodní soutěži Polifonico v italském Arezzu. Ve stejném roce taktéž zvítězil v kategoriích duchovní a světská hudba na prestižní Mezinárodní sborové soutěži ve španělské Tolose a zároveň si odtud přivezl cenu publika. Soubor dále jako host koncertoval na mezinárodních festivalech ve Švýcarsku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Itálii, Francii a v České republice

V roce 2012 absolvoval Ingenium Ensemble mistrovský kurz pod vedením VOCES8 v průběhu Europa Cantat v Turíně, v následujícím roce i s jeho uměleckým vedoucím Barnaby Smithem. V roce 2013 spolupracoval s bývalým basem z King’s Singers Stephenem Connolym a britskou sopranistkou Emmou Kirkby. Dále spolupracoval s německým vokálním souborem Singer Pur. V roce 2014 soubor vydal své debutové album Ingenium. O rok později nahrál skladby Josquina Despreze a Jeana Richaforta ve spolupráci s britským vokálním souborem Apollo5.

Soubor většinou provádí renesanční madrigaly a moteta, úpravy slovinských lidových písní a nové současné skladby zkomponované mladými slovinskými autory. Za hlavní cíl si klade interpretaci zřídkakdy prováděných skladeb a méně známých děl, dále podporuje začínající skladatele a důraz klade na zvuk a samotný přednes.

V lednu 2015 Ingenium Ensemble obdržel cenu Zlatý emblém za vynikající úspěchy na poli vokální hudby udělenou JSKD (Slovinský veřejný fond pro kulturní aktivity).

Členky a členové Ingenium Ensemble:

Zala Strmole (soprán, *11.9.1995), Mirjam Strmole (mezzosoprán, *7.6.1991), Blaž Strmole (tenor, *17.4.1988), Domen Anžlovar (tenor, *24.10.1983), Matjaž Strmole (baryton, *4.12.1992) a Jan Kuhar (bas, *14.6.1993).